Marszałek Stawiarski spotkał się z przewodniczącym okręgu Bihor

fot. Państwowe Muzeum na Majdanku 

W piątek 2 października 2020 z roboczą wizytą w stolicy naszego województwa przebywał nowo wybrany przewodniczący okręgu Bihor w Rumunii pan Ilie Bolojan. Ilie Bolojan był wcześniej przez wiele lat merem miasta Oradea.

W wizycie przewodniczącemu towarzyszył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rumunii w Warszawie JE Ovidiu Dranga. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski przyjął delegację w budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Podczas rozmowy szczególną uwagę poświęcono tematowi budowy Via Carpatia. Okręg Bihor planuje zintensyfikować lobbing u rządu Rumunii w celu doprowadzenia do utworzenia odcinka autostrady na tym pierwszym od północy odcinku rumuńskim Via Carpatii. Ilie Bolojan wyraził także chęć rozpoczęcia wymiany doświadczeń, by skutecznie adresować podobne problemy charakterystyczne dla państw tzw. nowej UE.

Spotkanie stało się także okazją do zaproszenia rumuńskiej delegacji na Samorządowy kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza, a także do udziału w Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, będącej rozwinięciem zapoczątkowanej w 2016 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, Andrzeja Dudę i Kolindę Grabar-Kitarović Inicjatywy Trójmorza w wymiarze samorządowym.

Goście z Rumunii zwiedzili również muzeum na Majdanku, Kaplicę Trójcy Świętej i lubelskie Stare Miasto.

galeriaGALERIA