IRST na rzecz polsko-węgierskiej współpracy samorządowej

Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom realizowania współpracy międzynarodowej jednostek samorządowych, podjął działania zmierzające do rozwijanie współpracy polsko-węgierskiej. W tym celu zrealizował dwa projekty z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka w Warszawie.

Projekt „Model polsko-węgierskiej międzynarodowej współpracy samorządowej” pozwolił na przeprowadzenie badania na temat stanu współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego z pięciu polskich województw (lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego) z partnerami węgierskimi. Wyniki badania zostały zaprezentowane w raporcie wydanym przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz na konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się 29 listopada 2020 r.

Drugim przedsięwzięciem był projekt ”Koncepcja węgiersko-polskiej współpracy samorządowej jako instrument rozwoju regionalnego”. Jego głównym celem było przygotowanie narzędzia, które wesprze międzynarodową współpracę samorządową pomiędzy Polską a Węgrami. W tym kontekście powstała platforma służąca do nawiązywania kontaktów i współpracy pomiędzy partnerami z Polski i Węgier: https://viacarpatia.net/ Samorządy z Węgier i Polski mogą zamieszczać na stronie informacje dotyczące wydarzeń o charakterze kulturalnym, turystycznym itp. oraz nawiązywać współpracę samorządową. Regiony zaangażowane w tworzenie portalu po stronie polskiej to: Województwo Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, Małopolskie natomiast po stronie Węgierskiej są to: Borsod-Abauj-Zemplen, Miszkolc, HajduBihar, Debreczyn, Szabolcs-Szatmar-Bereg, Nyiregyhaza, Heves, Eger. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zogniskowanie szlaku wzdłuż trasy Via Carpatia (w Polsce w kierunku na Kraków i Wrocław, zaś na Węgrzech w kierunku zachodnim – Budapeszt/Balaton i południowym – Pest). Pomimo zakończenia projektu prace nad portalem trwają nadal i będą prowadzone w latach 2021-2022, celem zwiększenia liczby samorządów obecnych na platformie.