Jakie perspektywy rysują się przed Inicjatywą Trójmorza w najbliższej przyszłości, jakie szanse i zagrożenia związane są z rozwojem współpracy między państwami położonymi w tym obszarze – na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwali uczestnicy debaty – Inicjatywa Trójmorza – rok 2022 i perspektywy na przyszłość. Dyskusja odbyła się w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

W debacie udział wzięli prof. Zdzisław Krasnodębski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Sebastian Łukaszewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz Maciej Stadejek, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE. Moderatorem wydarzenia była Anna Maria Kaczmarek z Bussines & Science Poland.

Wicemarszałek Ewa Draus otwierając debatę, zwróciła uwagę na to, jak ważnym projektem jest Inicjatywa Trójmorza:

– Inicjatywa Trójmorza wspiera współpracę państw Europy Środkowej borykających się z różnymi problemami, w tym: gospodarczymi i społecznymi. Na nasze uczestnictwo w tym projekcie należy spojrzeć przez pryzmat tych wielkich wyzwań, jak chociażby dotyczących infrastruktury transportowej, czy cyfrowej, ale też projekty skierowane na nasze bezpieczeństwo, w tym energetyczne. Zacieśnienie tej współpracy na poziomie rządów, jest niezwykle istotne. 

– Trójmorze to projekt, który balansuje w pewien sposób obecną sytuację geopolityczną – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski – W kuluarach europejskich instytucji coraz częściej mówi się wprost o pewnych zmianach związanych z założeniami, na których opiera się Unia Europejska. Należy też mieć świadomość, że Trójmorze nie jest przeciwwagą dla Unii Europejskiej w jej obecnym kształcie ale jej ważną częścią – dodał poseł Parlamentu Europejskiego.

W związku z tym, że organizatorem spotkania był Dom Polski Wschodniej w Brukseli, który jest wspólnym przedstawicielstwem pięciu polskich samorządów w stolicy Unii Europejskiej poruszony też został wątek samorządowego wymiaru inicjatywy Trójmorza, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu.

Inicjatorem samorządowego wymiaru Trójmorza jest Województwo Lubelskie, które wdraża projekt pt. „Sieć Regionów Trójmorza – narzędzie współpracy samorządów Europy Środkowej”, którego partnerem jest Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego (IRST). Projekt wdrażany w okresie 15.05.2022 – 15.12.2022 finansowany (136 500 PLN) jest z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2022”. Dotychczas deklarację przynależności do Sieci złożyło 20 regionów z 6 krajów, m.in. Polski, Słowacji, Litwy, Rumunii, Węgier i Ukrainy (jako partnerzy stowarzyszeni).

 

Opracowanie własne, Dom Polski Wschodniej  oraz Daniel Kozik, Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego