Za nami Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli

Prezentacje, wystawy, kiermasze, a na scenie – uhonorowanie najlepszych producentów rolnych, to atrakcje, jakie czekały na publiczność w Końskowoli w ramach Dnia Otwartych Drzwi Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ta ważna dla lubelskich rolników instytucja otworzyła swoje podwoje w niedzielę 30 czerwca.

Wydarzenie to było jak zwykle doskonałą okazją m.in. do zapoznania się z nowinkami technologicznymi – w niemal każdej rolniczej dziedzinie – w ramach cyklu tzw. agropokazów. Odbywały się one zarówno w Pożogu (na polu doświadczalno-wdrożeniowym i w pasiece), jak i Końskowoli (w sadzie, na placu wystawowym i boisku gminnym). Oferta skierowana była tak do ogrodników, sadowników, jak i do hodowców zwierząt gospodarskich czy pszczelarzy, którzy mieli tu okazję do obejrzenia licznych pokazów działania nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz wystaw (owoców i warzyw, zwierząt hodowlanych, koni).  Były też prezentacje kolekcji gatunków i odmian roślin rolniczych, wykład i kiermasz sprzętu dla pszczelarzy czy np.  pokazy letniego cięcia drzew.

Na placu wystawowym w Końskowoli można było m.in. zobaczyć szklany (!) ul z pszczołami, który wystawiło Gospodarstwo Pasieczne „Ulik”, a także uczestniczyć w warsztatach tkania na krośnie i wykonywania ozdób z wiórów osikowych, na które zapraszało „Siedlisko Małgorzaty”. Zagroda edukacyjna „Solisowe Sioło” przygotowała pokazy wytwarzania mąki przy użyciu żarna, a gospodarstwo agroturystyczne „”Doboszówka” Osada Leśna – warsztaty o intrygującej nazwie „Motanki z siana”.

Z kolei na scenie odbyła się prezentacja osiągnięć lubelskich rolników i uhonorowanie najlepszych z nich. Swoje nagrody ufundował też marszałek województwa. Atrakcyjne zestawy porcelany – wraz z gratulacjami od członka Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastiana Trojaka oraz dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewy Szałachwiej – trafiły do laureatów wojewódzkiego etapu konkursu „AGROLIGA 2019”:

Rolników:

  1. Katarzyny i Mariusza Sławków z Majdanu Kozic Górnych (Mistrz Województwa)
  2. Magdaleny i Marcina Uryniuków z Zaświatycz (Wicemistrz Województwa)
  3. Krystyny i Andrzeja Twardowskich ze Stasina (Złoty Laur)
  4. Anieli i Eugeniusza Świeców z Lipin Dolnych Kolonii (Srebrny Laur)
  5. Pawła Buchajczyka z Oleśnik (Brązowy Laur)

Firm:

  1. Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek z Radzynia Podlaskiego (Mistrz Województwa)
  2. Firmy Artur z Okuninki (Wicemistrz Województwa)
  3. Glenport sp. z o.o. Elewator Trawniki z Trawnik (Złoty Laur).

Specjalna nagroda ufundowana przez marszałka województwa (w postaci odkurzacza i myjki ciśnieniowej) trafiła do zwycięzcy wojewódzkiego etapu konkursu „BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE”: Łukasza Dyczkowskiego z Berezówki.

Wszystkim naszym laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w etapie ogólnopolskim.

galeriaGALERIA