Rekrutacja gmin przyjaznych pszczołom

Zapraszamy samorządy z województwa lubelskiego do udziału w ogólnopolskiej akcji na rzecz ochrony pszczół. Do programu może przystąpić każda gmina, która podpisze Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom, wypełni prostą ankietę i zadeklaruje zasadzenie kwiatów dla owadów zapylających. Nabór do tego projektu trwa do końca wakacji. Organizatorzy zapewniają, że na najbardziej aktywne gminy czekają wyróżnienia.

W ostatnich trzech latach stworzyliśmy blisko 70 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom. W to działanie włączyły się również gminy. Dlatego też zapraszamy je do realizacji naszego kolejnego ambitnego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych trzech lat – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Zachęcamy kolejne gminy do podpisania Manifestu i tym samym włączenia się w działania na rzecz pszczół.

Dla samorządowców organizatorzy akcji przygotowali poradnik wyjaśniający, jak dbać o tereny zielone w gminie, by były jednocześnie piękne i zapewniały pszczołom pokarm, a także inne materiały promocyjne i edukacyjne, a dla mieszkańców – m.in. informatory z terminarzami kwitnienia roślin nektaro- i pyłkodajnych.

Każda gmina, która podpisze Manifest, ma prawo posługiwać się tytułem „Gmina Przyjazna Pszczołom” i zyskać wizerunek instytucji odpowiedzialnej społecznie – za swoich mieszkańców i środowisko – podkreśla Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu. – Gminy są kluczowymi instytucjami w działaniach na rzecz przyrody i włączania w tego typu inicjatywy mieszkańców – dodaje.

Kontakt dla gmin chętnych do podpisania Manifestu:

Kontakt do ekspertki programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”:

Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo na stronie: pomagamypszczolom.pl.