„Warto być Polakiem” – lista inicjatyw zakwalifikowanych do programu

W związku z zainicjowanym przez Samorząd Województwa Lubelskiego programem „Warto być Polakiem”, który ma na celu w szczególny sposób zadbać o pielęgnowanie polskości i podtrzymywanie naszego narodowego dziedzictwa, zapraszamy Państwa do wspólnego uczestniczenia w wydarzeniach, które zostały zakwalifikowane do programu.

Przypominamy, że nasza akcja wspiera szereg aktywności i pomysłów. Zaliczamy do nich wydarzenia sportowe, działalność publicystyczną, wydarzenia kulturalne, projekty edukacyjne i społeczne oraz wszelkie inicjatywy, które mają na celu budowanie postaw patriotycznych poprzez kultywowanie pamięci o ważnych dla kraju, ale przede wszystkim dla Lubelszczyzny rocznicach i postaciach. Przedstawione propozycje będą dopełnieniem wydarzeń rocznicowych, które obchodzimy w bieżącym roku, są nimi: 100-lecie urodzin Karola Wojtyły – Papieża św. Jana Pawła II i obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Zachęcamy do składania kolejnych propozycji. Szczegóły programu „Warto być Polakiem” są dostępne TUTAJ (Kliknij)

Lista inicjatyw zakwalifikowanych do programu (będzie aktualizowana):

  • Papieski koncert on-line w 100 rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II                  

Koncert papieski                                   

Organizator: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny w Lublinie

Koncert poświęcony 100 rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II w podziękowaniu za dziedzictwo, które otrzymaliśmy od Niego ze szczególnym uwzględnieniem województwa i miasta. Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie jako jedyna na Lubelszczyźnie gościła Ojca Świętego w 1987 r. Koncert online z udziałem znanych artystów, m.in. Jerzego Zelnika (aktor) oraz Bogusława Morki (polski śpiewak tenor). Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez TVP 3 w Wigilię urodzin Papieża 17 maja br. od godz. 19:00, a także będzie możliwość obejrzenia poprzez stronę internatową Parafii https://www.rodzina.lublin.pl/

  • Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”

Biłgoraj - Wystawa

Organizator: Fundacja Gaudium Et Spes w Biłgoraju

Wystawa zabiera w podróż po najważniejszych momentach życia Papieża Jana Pawła II. Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.  Wystawa ma na celu przypomnienie postaci Ojca Świętego jako  człowieka niezwykłego, charyzmatycznego przywódcy, Syna polskiej ziemi, Papieża młodych, budowniczego cywilizacji miłości i pokoju. Kanwę wystawy stanowić będą  pielgrzymki do Polski, przesłania kierowane do młodych całego świata, zasady nauczania Jana Pawła II w codziennym życiu. Idea przedsięwzięcia ma na celu pobudzenie młodzieży na ciekawość świata – zarówno tego, który nas otacza, jak i tego istniejącego w ludzkiej duszy. Wystawa będzie prezentowana w Biłgoraju na placu przy kościele św. Jana Pawła II w okresie od 18 maja do 30 czerwca br. 

  • Koncert Chwały

Organizator: Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli w Lublinie

XVIII edycja Koncertu Chwały – Totus Tuus. Koncert w swoim założeniu łączy zjawiska, które wydają się odległe. Narrację koncertu tworzą zarówno wspaniałe hymny i pieśni chwały, te tradycyjne, jak i współcześnie tworzone przez nasze pokolenie oraz twórczość znakomitych Artystów – Gości Koncertu, którzy w swych piosenkach opowiadają o wartościach, sprawach ważnych, nieprzemijających i wiecznych. Program koncertu przybliży sylwetkę Świętego Jana Pawła II poprzez wizualizację i muzykę przekazywać będzie wartości i dziedzictwo kulturowe naszego kraju, którego nieodłącznymi elementami jest nauczanie św. Jana Pawła II, jego wkład w polską kulturę i historię, to jak umiłował teatr i muzykę i jak dobrze umiał przekazywać wartości drugiemu człowiekowi. W koncercie wezmą udział również artyści teatralni, którzy odpowiadać będą za performance tworzony specjalnie na potrzeby wydarzenia. Koncert transmitowany będzie w dniu 11.06.2020 r w TVP3, Radio Lublin oraz na stronie www.facebook.com/SwAndrzejBobola