Nasi doradcy na EkoSfera Poznań

W dniach 22-25 października doradcy energetyczni z Regionalnego Biura Energii Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie uczestniczyli w EkoSferze na terenie Targów Poznańskich.

Lubelscy specjaliści we współpracy z pracownikami Ministerstwa Energetyki i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielali porad z dziedziny programu „Czyste Powietrze” i wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

– Największe zainteresowanie budziły zasady dofinansowań do wymiany kotłów i termomodernizacji budynków. Wiele pytań dotyczyło możliwości wykonania i rentowności instalacji fotowoltaicznych – mówi Elżbieta Kasperska, doradca energetyczny z Regionalnego Biura Energii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, która uczestniczyła w poznańskiej EkoSferze.

Jak dodają doradcy z RBE wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu na członka gospodarstwa domowego i wynosi od 30 do nawet 90 procent wartości inwestycji. Maksymalna suma, od której naliczane jest dofinansowania to 53 tysiące złotych. Pieniądze te można przeznaczyć na wymianę kotła na urządzenie piątej generacji, ocieplenie budynku czy wymianę okien. W związku ze wzrostem cen energii elektrycznej warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną. Dla jej efektywności i opłacalności trzeba dobrać odpowiednią moc. Na ten cel można otrzymać niskooprocentowany kredyt.