Samorząd Województwa Lubelskiego nagrodził gminy z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich. Zwycięzcą konkursu została Gmina Chrzanów, osiągając wynik na poziomie 84,72% i zdobywając tym samym nagrodę główną w wysokości 500 tys. złotych. W konferencji z laureatami konkursu „Aktywna Lubelska Wieś 2.0” wzięli udział przedstawiciele zwycięskich Gmin oraz Członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego: marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałkowie Piotr Breś i Marek Wojciechowski.
W związku z II turą wyborów na Prezydenta Rzeczpospolitej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ogłosił konkurs w ramach akcji „Aktywna Lubelska Wieś 2.0”. Do udziału zaproszono gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie do 20 tys. mieszkańców.
– Przede wszystkim chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować mieszkańcom województwa za tak liczny udział w drugiej turze wyborów. Naszym celem była mobilizacja wyborców i ten cel osiągnęliśmy. Frekwencja na poziomie blisko 70% to był ósmy wynik w kraju. Gratuluję zwycięskim gminom i chcę jasno podkreślić – święto demokracji nie ma barw politycznych – podkreślił marszałek Jarosław Stawiarski.
Celem konkursu było zachęcenie do udziału w wyborach oraz zwiększenie zaangażowania mieszkańców z terenów wiejskich w realizację projektów lokalnych i życie polskiej społeczności. Konkurencja ta służyła także włączeniu do aktywności społecznej, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych oraz innych w różny sposób wykluczonych społecznie jednostek.
– Ogłoszenie konkursu mobilizującego wyborców z naszego regionu przyniósł oczekiwany skutek. Frekwencja pomiędzy I a II turą zwiększyła się o ponad 4%. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i tak liczną obecność przy urnach wyborczych – dodał wicemarszałek Piotr Breś.
– Niektórzy zarzucali nam, że konkurs był adresowany do gmin mniejszych, czyli tych liczących do 20 tys. mieszkańców. Trzeba podkreślić, że dostęp do lokalu w takich gminach nie jest taki oczywisty, czasem są to punkty oddalone o kilka czy kilkanaście kilometrów. Konkurs przyniósł zamierzony efekt. Wiemy, że podobne inicjatywy organizował też Wrocław czy województwo kujawsko-pomorskie – mówił wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Opierając się na danych z PKW, Samorząd Województwa Lubelskiego nagrodził gminy z najwyższą frekwencją.
Zwycięskie gminy to:
- miejsce: Chrzanów – 84,72% – nagroda 500 000 zł
- miejsce: Godziszów – 81,49% – nagroda 300 000 zł
- miejsce: Rossosz – 80,23% – nagroda 200 000 zł
- miejsce: Głusk – 78,43% – nagroda 150 000 zł
- miejsce: Konopnica – 77,43% – nagroda 100 000 zł.
Gminy będą mogły wydatkować kwotę na działania własne o charakterze inwestycyjnym, takie jak: doposażenie świetlic, placów zabaw, skwerów, nasadzenie zieleni, budowę ogólnodostępnej siłowni na świeżym powietrzu oraz innych inicjatyw służących lokalnej społeczności.
Wyróżnienie KGW Dragany
Podczas wydarzenia wręczono również dyplom uznania dla KGW Dragany za zasługi przy promocji województwa lubelskiego oraz produktów tradycyjnych.
28 czerwca br. Koło Gospodyń Wiejskich Dragany z Gminy Wysokie uczestniczyło w największym w Europie święcie dedykowanym Polsce i Polonii – Polish Day in Brussels 2025, czyli wspólnym świętowaniu dziedzictwa, tradycji i sukcesów Polaków w Belgii. Odbiorcami imprezy byli mieszkańcy Brukseli, belgijska Polonia i urzędnicy europejscy. Tegoroczna edycja była nie tylko świętem polskiej kultury, lecz także uroczystym zakończeniem polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Województwo lubelskie na Polish Day in Brussels 2025 reprezentowane było przez Koło Gospodyń Wiejskich w Draganach. Członkinie zaprezentowały swoje najlepsze regionalne tradycje oraz przeprowadzały degustacje lokalnych specjałów, takich jak cebularz lubelski, kanapki ze smalcem, pasztety, miody, w tym wyroby wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych.