img
21-10-2014
imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Co dają obszary chronione?
17-10-2014 r

To pytanie było punktem wyjścia do debaty na temat roli obszarów chronionych w rozwoju edukacji, turystyki i gospodarki. Ogólnopolska konferencja, którą 14 października br. w imieniu marszałka województwa otworzył dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL Sławomir Struski, odbyła się w hotelu Victoria w Lublinie.

» czytaj więcej
Co nowego na budowie obwodnicy?
08-10-2014 r

O tym, jak wygląda stan zaawansowania prac przy budowie obwodnicy Lublina w ciągu drogi ekspresowej S17, przedstawiciele władz samorządowych oraz innych instytucji z regionu przekonali się 3 października br. Wyjazd studyjny, w którym uczestniczył m.in. Łukasz Gołąb, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL, zorganizował lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

» czytaj więcej
Puławski Zakład Unieszkodliwiania Odpadów już...
03-10-2014 r

Zakończyła się modernizacja i rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Puławach. Uroczyste otwarcie inwestycji realizowanej przy współudziale środków  z Regionalnego Programu Operacyjnego odbyło się we wtorek 30 września br.

» czytaj więcej
Zużyte baterie i akumulatory po nowemu
25-09-2014 r

Ułatwienia dla producentów wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory, zwolnienie z uiszczania opłaty produktowej oraz organizowania i finansowania przetwarzania tego rodzaju odpadów, to najważniejsze przepisy nowych rozwiązań prawnych. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o bateriach i akumulatorach.

» czytaj więcej
Z wizytą w terenie
22-09-2014 r

Dwa miejsca mające istotne znaczenie dla realizacji "Planu gospodarki odpadami dla województwa lubelskiego 2017" odwiedzili we wrześniu br. przedstawiciele marszałka. To Zakład Zagospodarowania Odpadów we Włodawie i składowisko odpadów w Turowoli gm. Puchaczów. Obydwa zlokalizowane są na terenie wytyczonego w dokumentach programowych regionu centralno-wschodniego, w którego skład wchodzą 32 gminy i niemal 200 tysięcy mieszkańców.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 42 43 44 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /