img
24-07-2014
imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Lubelskie w raporcie
17-07-2014 r

15 lipca br. Rada Ministrów przyjęła raport z realizacji Polityki Ekologicznej Państwa w latach 2009-2012. Dokument analizuje poziom realizacji najważniejszych zadań wymienionych w tej, opracowanej w 2008 r., strategii. Jak w raporcie prezentuje się nasz region?

 

» czytaj więcej
Lubelskie inwestycje z szansą na dofinansowanie
16-07-2014 r

46 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, w tym 3 z województwa lubelskiego, ma szansę na dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko na kwotę ponad pól miliarda złotych. Ministerstwo Środowiska zatwierdziło właśnie dwie listy rankingowe projektów złożonych w ramach naboru nr 13/POIiŚ/1.1/04/2014.

» czytaj więcej
Aglomeracje po konsultacjach
11-07-2014 r

Znamy już wyniki konsultacji w sprawie określenia obszaru i granicy piętnastu oraz likwidacji dziewięciu aglomeracji wyznaczonych w regionie na potrzeby realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK).

» czytaj więcej
Poczytaj o niskiej emisji
08-07-2014 r

Co to jest niska emisja i czym nam grozi? Co zrobić, by ją zlikwidować? Jaka jest różnica między tradycyjnymi i ekologicznymi systemami grzewczymi i gdzie szukać dotacji na ich wymianę? Na te i inne pytania odpowiada najnowsza publikacja Stowarzyszenia na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii Helios. Jej pełną treść można już bezpłatnie przeczytać w Internecie. Zapraszamy do lektury!

» czytaj więcej
Ekopiknik na fioletowo
02-07-2014 r

Jak zachęcić milusińskich do ochrony naszej coraz bardziej zagrożonej przyrody? Najlepiej przez zabawę! Taki cel miał organizowany w ostatnią niedzielę czerwca IX już Ekopiknik Rodzinny. Jak co roku partnerem projektu był urząd marszałkowski w Lublinie, który  nad Zalewem Zemborzyckim rozstawił charakterystyczny fioletowy namiot z napisem "Lubelskie - smakuj życie!". Na najmłodszych czekały tutaj nie lada wyzwania. Przypomnijmy sobie te chwile!

» czytaj więcej
1 2 3 ... 40 41 42 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /