img
17-04-2014
imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Trzecia edycja REVITARE rozpoczęta
15-04-2014 r

Studentów i młodych naukowców zapraszamy do udziału w REVITARE. Jeśli interesujecie się problemami związanymi z rewitalizacją terenów zdegradowanych i prowadziliście na ten temat badania, koniecznie zgłoście pracę do konkursu!

» czytaj więcej
Edukacja ekologiczna - konkurs i szkolenie
11-04-2014 r

Rusza pierwszy w 2014 r. nabór konkursowy w ramach programu priorytetowego "Edukacja ekologiczna". Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza zainteresowane podmioty do składania projektów oraz do uczestnictwa w przygotowanym specjalnie dla wnioskodawców szkoleniu.

» czytaj więcej
Małe czy duże przyda się naturze
08-04-2014 r

Rusza ogólnopolska kampania informacyjna podnosząca świadomość nt. różnorodności biologicznej skierowana do dzieci. O tym, że każda żywa istota odgrywa ważną rolę w środowisku Ministerstwo Środowiska będzie przekonywać dzieci, rodziców i nauczycieli od poniedziałku, 7 kwietnia.

» czytaj więcej
Stu wie więcej
27-03-2014 r

Ponad sto osób skorzystało z zaproszenia na cykl trzech szkoleń o opłatach za korzystanie ze środowiska i sprawozdawczości odpadowej. W środę, 26 marca br. odbyło się ostatnie w tym sezonie spotkanie, które - tak jak poprzednie - przygotował Departament Rolnictwa i Środowiska urzędu marszałkowskiego w Lublinie.

» czytaj więcej
Ostatnie szkolenie w sezonie!
24-03-2014 r

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu na temat opłat i obowiązków sprawozdawczych wynikających z ustaw o odpadach oraz o bateriach i akumulatorach. Ostatnie w sezonie spotkanie dla podmiotów korzystających ze środowiska odbędzie się w najbliższą środę, 26 marca w Lublinie.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 37 38 39 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /