img
02-07-2016
imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Aktualizujemy programy ochrony powietrza
27-06-2016 r

Zarząd Województwa Lubelskiego podaje do publicznej wiadomości informacje o przystąpieniu do opracowania projektów aktualizacji „Programu ochrony powietrza dla strefy lubelskiej ze względu na przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 z uwzględnieniem pyłu PM2,5" oraz „Programu ochrony powietrza dla strefy - aglomeracja lubelska ze względu na przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 z uwzględnieniem pyłu PM2,5" oraz o możliwości składania uwag i wniosków.

» czytaj więcej
Lubelskie dla pszczół
23-06-2016 r

"Zrób miejsce pszczołom! To od Ciebie zależy ich los" - takie przesłanie nosi szósta już edycja programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Lubelskie chętnie włącza się w ten projekt, którego jednym z efektów ma być utworzenie w każdej gminie czterdziestu Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Pomóż nam osiągnąć ten cel i wygraj dla swojej gminy lub dzielnicy specjalną nagrodę!

» czytaj więcej
Zabawy z ekologią
21-06-2016 r


To już tradycja, że u progu lata Urząd Marszałkowski włącza się w organizację Ekopikniku Rodzinnego w Lublinie. Tegoroczny odbył się w minioną niedzielę, 19 czerwca, jak zwykle w ośrodku "Słoneczny Wrotków" nad Zalewem Zemborzyckim. Na małych i dużych pasjonatów przyrody czekało tu wiele atrakcji.

» czytaj więcej
Zmiany w Kazimierskim Parku Krajobrazowym
20-05-2016 r

Sejmik Województwa Lubelskiego w drodze uchwały na nowo określa obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (KPK). Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie projekt dokumentu został przedłożony do konsultacji z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, które odbędą się w terminie 31 maja - 7 czerwca 2016 r.

» czytaj więcej
Konsultacje w sprawie aglomeracji Lublin
16-05-2016 r

Rozpoczęły się konsultacje dla projektu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie wyznaczenia obszaru i granicy aglomeracji Lublin. Uwagi i opinie można zgłaszać w terminie od 17 do 24 maja 2016 r.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 60 61 62 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /