img
19-01-2017
imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
O ptakach w programie "Login: Nauka"
17-01-2017 r

Zapraszamy do obejrzenia programu "Login: Nauka", emitowanego na antenie TVP 3 Lublin. Gościem redaktor Joanny Sobiechowskiej-Sosnowskiej w najbliższym odcinku będzie Krzysztof Wojciechowski, pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, a tematem - ptaki Lublina i okolic. Już 17 stycznia o 18.00 telewidzowie dowiedzą się, jakie ptaki zamieszkują Lubelszczyznę, gdzie można je obserwować, jak je chronić i pomagać im w zimie.

» czytaj więcej
Instalacja z Adamek w wykazie
17-01-2017 r

Szykuje się zmiana załącznika nr 2 do uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie wykonania "Planu gospodarki odpadami dla województwa lubelskiego 2022" (PGO 2022). Dotyczy ona uwzględnienia w nim Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach k. Radzynia Podlaskiego jako Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Północno-Zachodniego. Proponowane wpisy zostają poddane konsultacjom społecznym, które potrwają do 27 stycznia br.

» czytaj więcej
Noc Biologów w piątek trzynastego
12-01-2017 r

Lublin jest jednym z jedenastu miast, w których naukowcy w szczególny sposób zachęcają ciekawskich do poznania niesamowitego świata roślin, zwierząt i innych organizmów. Już w najbliższy piątek, 13 stycznia, startuje Noc Biologów, na którą w stolicy naszego regionu zapraszają uniwersytety: KUL oraz UMCS. Ten drugi oprócz podwojów Wydziału Biologii i Biotechnologii, otworzy także szeroko bramę Ogrodu Botanicznego, gdzie na chętnych również czekać będą nie lada atrakcje.

» czytaj więcej
Kompostowanie - prosty recykling we własnym...
03-01-2017 r


Popularne w krajach europejskich kompostowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich właścicieli gospodarstw i przydomowych ogródków. Jest to świetna alternatywa dla składowania odpadów biodegradowalnych. Zachęcamy Państwa do zakładania przydomowych kompostowników!

» czytaj więcej
Aglomeracja do konsultacji - Krasnobród (2)
30-12-2016 r

Rozpoczęły się konsultacje dla projektu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie wyznaczenia obszaru i granicy aglomeracji Krasnobród.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 67 68 69 Następna...
Galeria
Tytuł galerii Konkurs „Segregujesz – Zyskujesz”

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /