img
22-12-2014
imieniny: Bożeny, Drogomira, Zenona
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Kolejne aglomeracje do konsultacji
16-12-2014 r

Lubartów, Lublin, Szczebrzeszyn i Zamość - to aglomeracje wpisane na listę Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, na obszarach których Sejmik Województwa Lubelskiego planuje wprowadzić zmiany w zakresie wyznaczonych dotychczas granic aglomeracji, a tym samym dostosować te obszary do rozmiarów umożliwiających ich wyposażenie w sieć kanalizacyjną do końca 2015 roku. Korekty wprowadzone zostaną na wniosek zainteresowanych gmin, a proces weryfikacji zostanie zakończony jeszcze w tym roku.

» czytaj więcej
Najwięcej zebrali i wygrali
15-12-2014 r

To było spotkanie! W piątek 12 grudnia w siedzibie urzędu marszałkowskiego przy ul. Spokojnej w Lublinie zebrali się finaliści konkursu "O Lubelskie dbamy! Baterie zbieramy!". Na dwadzieścia szkół z naszego województwa, które najlepiej poradziły sobie ze zbiórką tych niebezpiecznych odpadów, pod choinką czekały wartościowe nagrody rzeczowe. Szczęśliwym zwycięzcom wręczał je wicemarszałek Artur Walasek.

» czytaj więcej
Posłuchaj i zagraj!
26-11-2014 r

Kampania na rzecz selektywnej zbiórki baterii i akumulatorów nabiera rozpędu. Do dotychczasowych działań w mediach i na bilbordach największych miast  w regionie, doszły wyzwania dla internautów. Na stronie poświęconej akcji (zakładka "Baterie i akumulatory") pojawiły się właśnie nagrania audycji, których mieszkańcy regionu mogli wcześniej wysłuchać w Radiu Lublin, a także nie lada atrakcja dla dzieci - gra multimedialna, której celem jest właściwa segregacja śmieci... na czas!

» czytaj więcej
O Lubelskie dbamy, baterie zbieramy!
19-11-2014 r

Pod takim hasłem urząd marszałkowski organizuje kampanię edukacyjną. Jej celem jest pokazanie mieszkańcom regionu, jak ważna jest segregacja baterii i akumulatorów i co dzieje się, gdy wypełniające je niebezpieczne substancje przedostaną się do środowiska. Jednym z elementów akcji jest konkurs dla szkół na największą zbiórkę tych odpadów, w którym łączna pula nagród wynosi niemal 26 tysięcy złotych!

» czytaj więcej
Aglomeracje do konsultacji
18-11-2014 r

Białka (gm. Dębowa Kłoda), Modliborzyce i Rossosz - to aglomeracje wpisane na listę Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, które Sejmik Województwa Lubelskiego planuje obecnie zlikwidować. Zmiany dotyczą także pozostałych aglomeracji.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 44 45 46 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /