img
13-10-2015
imieniny: Edwarda, Geraldyny, Teofila
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Wytyczne do programów ochrony środowiska
02-10-2015 r


Ministerstwo Środowiska, we współpracy z samorządami, przygotowało „Wytyczne do opracowania wojewódzkich, powiatowych i gminnych programów ochrony środowiska". Dokument można już pobrać ze strony internetowej mos.gov.pl.

» czytaj więcej
Wygasają decyzje "odpadowe"!
02-10-2015 r

Za Ministerstwem Środowiska przypominamy, że z dniem 23 stycznia 2016 r. tracą ważność decyzje z zakresu gospodarki odpadami wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.).

» czytaj więcej
Z ekipą filmową po Kazimierskim Parku...
25-09-2015 r

W drugim sezonie serialu edukacyjnego dla najmłodszych "Wędrówki Skrzata Borówki", realizowanego dla kanału TVP ABC, pojawi się lubelski akcent. Główny bohater wybrał bowiem do zwiedzania Kazimierski Park Krajobrazowy. W ostatnich dniach pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych towarzyszyli ekipie filmowej w realizacji zdjęć plenerowych.

» czytaj więcej
Dotacje na ponadregionalne projekty
24-09-2015 r

Do 30 września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czeka na wnioski konkursowe związane z budową, rozbudową, adaptacją, remontem, wyposażeniem i doposażeniem obiektów infrastruktury służącej edukacji ekologicznej. Jak informuje NFOŚiGW, wszystkie przedsięwzięcia ubiegające się o wsparcie finansowe będą opiniowane przez ministra środowiska.

» czytaj więcej
Instalacje gospodarowania odpadami po nowemu?
24-09-2015 r

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do konsultacji zmienionej drugiej części programu priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami. Aktualizacja dokumentu ma na celu dostosowanie go do zapisów znowelizowanej ustawy o odpadach oraz uporządkowanie i uszczegółowienie warunków i kryteriów związanych z funkcjonowaniem instalacji gospodarowania odpadami.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 52 53 54 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /