img
06-02-2016
imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Głosujmy na dąb Bolko!
29-01-2016 r

Już 1 lutego br. rozpoczyna się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2016. Polskę reprezentuje lubelski dąb Bolko z parku w Hniszowie w gminie Ruda-Huta, który wcześniej zdobył tytuł Drzewa Roku 2015 i tym samym nominację do etapu kontynentalnego. Pomóżmy mu pokonać czternastu innych finalistów i zwyciężyć w konkursie!

» czytaj więcej
Urząd Statystyczny dla dzieci
22-01-2016 r

"Poznajemy nasz region" to pierwsza publikacja Urzędu Statystycznego w Lublinie skierowana do młodszych czytelników - uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Opracowanie zawiera bogaty zasób informacji dotyczących środowiska, społeczeństwa oraz gospodarki województwa lubelskiego, przedstawionych w przystępny i atrakcyjny sposób.

» czytaj więcej
Aglomeracja do likwidacji
12-01-2016 r

Ludwin - to aglomeracja wpisana na listę Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, którą Sejmik Województwa Lubelskiego planuje zlikwidować na wniosek wójta gminy Ludwin. Konsultacje projektu uchwały w tej sprawie będą trwać w dniach 20-27 stycznia 2016 r.

» czytaj więcej
Wyższe opłaty za zrzut ścieków odroczone
07-01-2016 r

To dobra wiadomość dla aż czterdziestu z 99 aglomeracji realizujących Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w naszym województwie. Tylu z nich nie udało się bowiem osiągnąć zakładanego celu, czyli wybudować pełnej sieci kanalizacyjnej na swoim terenie do końca 2015 roku. Termin graniczny został przesunięty o trzy lata.

» czytaj więcej
Sprawdź jakość powietrza telefonem
28-12-2015 r

Można już bezpłatnie pobrać aplikację na telefony "Jakość powietrza w Polsce". To kolejny projekt Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który przedstawia rzetelne i aktualne informacje na ten temat.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 56 57 58 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /