img
25-09-2016
imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Ekologia i środowisko naturalne

Województwo lubelskie położone jest na pograniczu - z jednej strony - Niżu Środkowoeuropejskiego, a z drugiej - starych gór Europy Środkowej, w międzyrzeczu Wisły i granicznego Bugu.  Intensywniej zaludniona jest część wyżynna regionu i ma ona charakter strefy rolniczo-osadniczej z wyspowo lub pasmowo rozmieszczonymi fragmentami pełniącymi rolę leśnych, wodno-łąkowych lub stepowych „węzłów ekologicznych". Tereny te tworzą zewnętrzny (zielony) pierścień województwa o szczególnie wysokiej aktywności ekologicznej. Część  nizinna ma charakter strefy rolniczo-leśnej, w której szczególnym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się wodno-torfowiskowo-leśna podstrefa Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego związana z doliną Wieprza, która stanowi swoistą oś ekologiczną i krajobrazową. Województwo charakteryzuje prawdziwe bogactwo przyrody (→ czytaj więcej).

Lubelskie jest regionem o niskim stopniu uprzemysłowienia oraz średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Najbardziej  uprzemysłowione tereny zlokalizowane są w środkowym pasie województwa w największych ośrodkach miejskich. Z roku na rok obserwuje się spadek emisji dwutlenku siarki oraz emisji pyłów, co jest wynikiem szeregu prowadzonych działań proekologicznych.

img
Aktualizujemy Program ochrony środowiska
23-09-2016 r

Mamy nowy projekt Programu ochrony środowiska województwa lubelskiego. Tym razem dotyczy on lat 2016-2019 z perspektywą do roku 2023. Zarząd Województwa Lubelskiego przyjął go 21 września 2016 r. i wraz z Prognozą oddziaływania programu na środowisko skierował do konsultacji.

» czytaj więcej
Konsultacje w sprawie aglomeracji
22-09-2016 r

Rozpoczęły się konsultacje projektu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie likwidacji  aglomeracji Potok Wielki. Na opinie w tej sprawie czekamy od 22 do 28 września 2016 r.

» czytaj więcej
SEGREGUJESZ - ZYSKUJESZ... nagrody w konkursie!
20-09-2016 r

Samorząd Województwa Lubelskiego zaprasza do udziału w pierwszej edycji kreatywnego konkursu o odpadach pn. "Segregujesz - Zyskujesz!" dla uczniów szkół podstawowych z naszego regionu. W zamian za najlepsze kolaże, plakaty, komiksy o tematyce odpadowej i oryginalne wyroby z surowców wtórnych rozdamy bardzo atrakcyjne nagrody - laptopy, tablety, smartfony i gry planszowe. Nagrodzonych zostanie aż dwadzieścia prac w dwóch kategoriach wiekowych!

» czytaj więcej
Aglomeracja Potok Wielki do likwidacji
14-09-2016 r

Potok Wielki - to aglomeracja wpisana na listę Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, którą Sejmik Województwa Lubelskiego planuje zlikwidować na wniosek wójta gminy Ludwin. Konsultacje projektu uchwały Sejmiku w tej sprawie będą trwać od 22 do 28 września 2016 r. Szczegóły znajdą Państwo w ogłoszeniu.

» czytaj więcej
Konsultacje projektu uchwały SWL w sprawie...
29-07-2016 r

Na podstawie uchwały Nr XLVII/824/10 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 10 września 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego Nr 124, poz. 2157, z późn. zm.) Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie informuje o konsultacjach projektu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

» czytaj więcej
1 2 3 ... 61 62 63 Następna...

Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie

Plany i programy ochrony środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Program ochrony środowiska przed hałasem

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Raporty i Sprawozdania

Wykaz stacji demontażu pojazdów

Ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki - rewitalizacja terenów zdegradowanych

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /