Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieczór Trzech Króli

15/12/2019 | 17:00

„Wieczór Trzech Króli” w wersji bez barier

Po raz kolejny wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier zapraszamy na spektakl z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

15 grudnia o godz. 17.00 „Wieczór Trzech Króli” będzie można obejrzeć z udogodnieniami:

  • audiodeskrypcja dla niewidomych,
  • napisy dla niesłyszących,
  • pętla indukcyjna.

O spektaklu:

Akcja tej szekspirowskiej komedii osadzona jest w odległej krainie zwanej Ilirią. Zaludniają ją postaci, które za wszelką cenę, często niezgrabnie poszukują ciepła i miłości.

Kiedy przyglądamy się perypetiom Wioli i Sebastiana, bliźniąt rozdzielonych w katastrofie morskiej, beznadziejnie romantycznego księcia Orsino czy pogrążonej w żałobie pięknej Oliwii zauważamy, że za typową szekspirowską przebieranką kryje się wiele niedających spokoju pytań i głęboka refleksja nad naszym miejscem w świecie, szczególnie w czasach chaosu, niepewności i nieustannego deszczu. Refleksja podobnej rangi, co ta zawarta w „Hamlecie”. Szekspir obie te sztuki pisał w podobnym czasie, na przełomie XVI i XVII wieku, pod koniec złotego wieku panowania królowej Elżbiety I. „Wieczór…” zdaje się być odpowiedzią na „Hamleta”, jest jednak pogodniejszy. To próba znalezienia wyjścia z kryzysu, którego oznaki znajdujemy w dramacie o duńskim księciu.

Szekspir dopisuje do tytułu “albo co chcecie” i daje nam to, czego oczekujemy ╴pisze komedię, kreuje uwodzicielski, skrzący się humorem świat, który choć trzeszczy w szwach, staje się rodzajem ratunku, szansą na ukrycie się. Fantastyczna i wykrzywiona Iliria jest dla bohaterów tej historii (i dla samego Szekspira) miejscem schronienia przed tym, co nieokiełznane i niebezpieczne na zewnątrz. I być może dla nas podobnie przedstawienie i teatr mogą stać się schronieniem na czas długiej zimy, która przed nami. Cieszymy się, że będziemy mogli spędzić ten czas razem.

 

Spektakle zagramy również w dniach:

8.12, godz. 19:00

13.12, godz. 12:00 i 19:00

14.12, godz. 19:00

Źródło: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Szczegóły

Data:
15/12/2019
Czas:
17:00

Miejsce

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
ul. Narutowicza 17
Lublin, lubelskie
+ Google Map