Umowa o współpracy w przygotowaniu.
Powierzchnia: 18 264 km2
Ludność: ok. 4,5 mln mieszkańców
Stolica: Wenecja (ok. 270 000 mieszkańców)

Ustrój państwa – rządy parlamentarne, z przesunięciem w stronę parlamentarno-gabinetowych. Prezydent sprawuje swoje funkcje poprzez akty wymagające kontrasygnaty odpowiedniego ministra. We Włoszech funkcjonują dwie, równe wobec siebie, izby parlamentu. Państwo ma charakter unitarny, jest podzielone na 20 regionów, 103 prowincje i 8100 gmin.

Region rozciąga się od Alp Karnickich i Dolomitów na granicy z Austrią do Adriatyku i Doliny Padu. Jest to region przemysłowo-rolniczy o dobrze rozwiniętym przemyśle metalurgicznym (hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych), maszynowym, chemicznym, włókienniczym i spożywczym. Wydobywa się tam gaz ziemny, rudy cynku i ołowiu, marmur.

Region Veneto to jeden z ważniejszych włoskich obszarów turystycznych. Na wybrzeżu znajdują się liczne kąpieliska nadmorskie (Lido di Iesolo, Lido di Venezia), a w górach ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych (Cortina d’Ampezzo).

Przedsiębiorstwa rzemieślnicze stanowią podstawową wartość ekonomiczną regionu Veneto. Przemysł opiera się głównie na rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Zdolność produkcyjna, kreatywność, profesjonalizm to podstawowe wartości dla rozwoju społeczno-ekonomicznego Regionu Veneto.

Stolicą regionu jest Wenecja, jedno z najsławniejszych miast świata, położone na archipelagu ponad stu wysepek rozdzielonych ok. 150 kanałami, przez które przerzucono ok. 400 mostów, z największym i najbardziej znanym Canale Grande. Miasto bogate w zabytki: Plac Św. Marka, Santa Maria della Salute, Bazylika San Marco, Pałac Dożów itp. Inne ważne miasta regionu to Padwa, Werona, Vicenza i Treviso.

→ www.regione.veneto.it/channels

→ www.veneto.to/web/guest

→ www.venetia.it

GALERIA