Współpraca na podstawie umowy pomiędzy Województwem Lubelskim a Krajem Związkowym Styrii z dnia 21 stycznia 2010 r.

Powierzchnia: 16 387 km2

Ludność: 1 210 614 mieszkańców

Stolica: Graz (267 794 mieszkańców)

Republika Austrii położona w Europie Środkowej, zajmuje 83.858 km², zamieszkana przez 8 mln ludności. Dwie trzecie powierzchni Austrii stanowią Alpy. Kraj administracyjnie jest podzielony na dziewięć regionów tj. krajów związkowych (Bundesland) podzielonych na 95 powiatów (Bezirk, Kreis), 201 miast (Stadt) i 2 354 gmin (Gemeinde). Stolica Austrii  –  Wiedeń,  liczy 1,7 miliona mieszkańców.

Styria (Steiermark) jest krajem związkowym południowej Austrii, graniczącym ze Słowenią, oraz 5 regionami w kraju: Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Pod względem powierzchni Styria jest drugim co do wielkości regionem w Austrii, a biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców klasuje się na miejscu czwartym. Administracyjnie Styria jest podzielona na 16 starostw i 542 gminy.

Główne sektory gospodarki w regionie to przemysł drzewny, w którym pracuje 56 tys. osób, motoryzacyjny z 300 przedsiębiorstwami, które zatrudniają 46 tys. osób oraz sektor związany z eko-technologią, zatrudniający 15.500 osób w 170 firmach. Młodą gałęzią przemysłu na rynku styryjskim jest sektor nowych technologii. W regionie swoje siedziby mają takie firmy jak: Magna Steyr AG & Co KG, Infineon Technologies, AVL Company, Siemens, Andritz AG. Ponadto w Styrii działa 53 659 podmiotów gospodarczych, z czego zdecydowana większość to średnie i małe przedsiębiorstwa. Stopa bezrobocia w 2011 r. wynosiła 6,4 %. Dzięki mocno rozprzestrzenionym obszarom leśnym i parkom narodowym:  Eisenwurzen, Grebenzen, Pöllauertal, Sölktäler, Mürzer Oberland,Südsteirisches Weinland Styria zyskała miano „zielonego serca Austrii”. Głównymi atrakcjami turystycznymi regionu są: Spa & Wellness, turystyka miejska, sporty letnie i zimowe, wino i kulinaria. Charakterystycznym produktem regionu jest m.in. olej z pestek dyni.

Styrja posiada bogatą ofertę kształcenia na uczelniach wyższych takich jak: Uniwersytet Karla Franzena w Grazu, Uniwersytet Techniczny w Grazu, Akademia Medycznej w Grazu, Akademia Sztuk Pięknych w Grazu etc. Land współpracuje z wieloma regionami w 13 krajach Europy i Azji. Współpraca rozwijana jest w dziedzinach ekologii, polityki społecznej, kultury, nauki ale również gospodarki  i technologii. Zagraniczna polityka regionalna Styrii koncentruje się na tworzeniu partnerstw, lobbingu politycznym, koordynacji projektów oraz Biura Styrii w Brukseli, a także definiowaniu drogi Styrii w polityce europejskiej.

Współpraca pomiędzy Województwem Lubelskim a Styrią obejmuje dziedziny ochrony środowiska i energii odnawialnych, kulturę i naukę, a także rolnictwo i produkty regionalne.

Nazwa miasta Graz, położonego nad rzeką Murą. Które jest stolicą regionu pochodzi od słoweńskiego słowa Gradec oznaczającego mały zamek. Do największych atrakcji miasta należą: ruiny zamku Schlossberg z dwiema zachowanymi wieżami, katedra gotycka, siedemnastowieczny arsenał, Dom Sztuki w Grazu, liczne muzea z  najsłynniejszym Muzeum Uniwersalnym Joanneum. W 2003 r. Graz był Europejską Stolicą Kultury, a najsłynniejsi mieszkańcy Grazu to Johannes Kepler, matematyk i astronom oraz aktor Arnold Schwarzenegger.

GALERIA