[vc_row][vc_column][vc_column_text]Szanowni Państwo!

Województwo Lubelskie, położone we wschodniej Polsce, a niegdyś niemal w samym centrum Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zaskakuje wielokulturowym bogactwem przeszłości, ale także  otwartością i gościnnością swoich mieszkańców. Każdy gość, turysta  odwiedzający Lubelskie może liczyć u nas na dobre przyjęcie, ciekawy pobyt i wypoczynek bez nudy.

Rok 2019 jest jubileuszowym czasem 450. rocznicy uchwalenia unii lubelskiej. To w roku 1569 podczas sejmu w Lublinie podjęto śmiałą decyzję podpisania przez polskich i litewskich posłów unii realnej, zrównującej i jednoczącej w jeden państwowy organizm Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Powstała na skutek tego wydarzenia Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się prekursorskim w Europie projektem integracji.

Unię podpisano w Lublinie – królewskim mieście i stolicy powołanego w 1474 roku województwa lubelskiego. Nasze województwo, utworzone i przeżywające dynamiczny rozwój w złotej epoce jagiellońskiej, należy do najstarszych na polskich ziemiach. Jego historia związana jest z rozwojem cywilizacji chrześcijańskiej, ale znaczonej również twórczą obecnością przedstawicieli różnych nacji, religii i kultur. Dzięki temu możemy dziś szczycić się wieloma miejscami, w których turyści z łatwością odnajdują charakterystyczny klimat wielokulturowości. To nie tylko zachowane świątynie i cmentarze różnych wyznań, ale także żywa pamięć, obecna w różnego typu wydarzeniach religijnych, kulturalnych, społecznych, jednoczących mieszkańców i turystów. Takie masowe wydarzenia, czerpiące niejednokrotnie z bogatej historii regionu i odbywające się w historycznych plenerach miast i miasteczek, stały się już rozpoznawalną marką i wielką turystyczną atrakcją naszego regionu.

Lubelskie to także naturalne piękno krajobrazu i bogactwo przyrodnicze, które przyciąga do nas coraz liczniejszych turystów z wielkomiejskich i przemysłowych aglomeracji. Nasze Powiśle, Roztocze, Polesie czy zielona i dzika Dolina Bugu działają jak magnes na poszukujących ciszy i wytchnienia. Mogą tu, w bliskim kontakcie z naturą, odpocząć od codziennego pospiechu i stresu, oddając się ulubionym formom aktywności. Region lubelski oferuje bowiem bardzo atrakcyjne turystyczne szlaki piesze, rowerowe, kajakowe… Najlepszym przykładem jest popularny wśród turystów Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO, prowadzący u nas najmniej zurbanizowanymi terenami – od Podlaskiego Przełomu Bugu i Lasów Sobiborskich po Roztocze, przez które przebiega nie mniej popularny Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, wiodący od Kraśnika przez Zwierzyniec, aż do ukraińskiego Lwowa.

Położenie regionu lubelskiego przy wschodniej, zewnętrznej granicy Unii Europejskiej to ważny argument dla turystów, ale też przedsiębiorców i inwestorów, wybierających nasze województwo. Stąd bowiem prowadzą najkrótsze i najdogodniejsze szlaki na Ukrainę i Białoruś oraz na znacznie dalsze wschodnie rynki, włącznie z nowym „jedwabnym szlakiem”. Lubelskie, od zawsze będące na styku wpływów Wschodu i Zachodu, ma dobre podstawy, by być wiarygodnym partnerem dla zainteresowanych rozwijaniem tu działalności zarówno w biznesie, jak i na innych polach aktywności. 

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam na I Forum Turystyki. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniu i zapraszam w Lubelskie!

Marszałek Województwa Lubelskiego

Jarosław Stawiarski[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Patronat Honorowy

Patronat Medialny

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gmaps link=”#E-8_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” title=”Lokalizacja”][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]