O ASF w Parlamencie Europejskim

O zagrożeniach związanych z występowaniem w Polsce i Europie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń rozmawiali we wtorek w Brukseli międzynarodowi eksperci i hodowcy trzody chlewnej. Seminarium „Afrykański Pomór Świń – wkrótce w całej Europie?” zorganizowali w Parlamencie Europejskim europosłowie Krzysztof Hetman i Czeslaw Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W spotkaniu wzięli udział specjaliści, hodowcy i samorządowcy z Polski, Hiszpanii i Ukrainy.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że wirus cały czas się rozprzestrzenia. To bardzo istotne, aby przenieść dyskusję o ASF na poziom europejski. Sami sobie z tym nie poradzimy. To nie jest problem tylko naszego regionu czy kraju, ale całej Europy – zauważa Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Afrykański pomór świń powoli dobija hodowców trzody chlewnej nie tylko w północno-wschodniej Polsce. W województwie lubelskim wykryto aż 60 proc. ognisk ASF i potwierdzono prawie połowę wszystkich przypadków tej choroby u dzików w kraju.  Epidemia ASF stanowi problem tak wielki, że doraźne działania nie wystarczają – Rząd nie przeznaczył wystarczającej ilości pieniędzy ani na walkę z ASF, ani na wypłatę odszkodowań gospodarstwom poszkodowanym przez chorobę. Dlatego apeluję o pomoc do Komisji Europejskiej – mówił w Parlamencie Europejskim Marek Sulima, rolnik z powiatu bialskiego

Hodowcy skarżą się również, że przepisy, jakie ustalił obecny rząd w Polsce wymagają inwestycji, na które stać tylko wielkie hodowle. Potwierdza to raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że podczas opracowywania programu nie uwzględniono, że na terenie objętym ASF większość gospodarstw, bo aż 93 proc., to małe gospodarstwa utrzymujące do 50 sztuk świń. Dla nich wdrożenie wymaganych zabezpieczeń jest nieopłacalne, bo przekroczyłoby wielokrotnie zyski z hodowli.

Do problemu odniósł się również przedstawiciel Komisji Europejskiej – W skali Unii Europejskiej od 2013 roku na walkę z ASF Komisja Europejska przeznaczyła blisko 45 mln euro. Planowane są też dalsze działania – mówił w czasie seminarium Berdard van Goethen.

O doświadczeniach w walce z Afrykańskim Pomorem Świń mówił także prof. Jose Manuel Sanchez-Vizcaino, światowej klasy specjalista w zakresie ASF – Ze względu na jego zróżnicowaną genetycznie budowę bardzo trudno będzie stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko ASF. W tej chwili pracujemy nad kilkoma prototypami.

O trudnej sytuacji w województwie lubelskim w związku z ASF mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego – Moim zdaniem to już jest stan klęski. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że rząd nie ma pomysłu i środków na walkę z tą chorobą. – Dodał też, że w ubiegłym roku samorząd rozpoczął akcję wspierającą eliminację zarażonych wirusem dzików – głównych nosicieli ASF. Za zgłoszenie padłych dzików wypłacane są nagrody w wysokości 200 zł.