Wystawa dzieł Jacka Malczewskiego w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym

„Wielka sztuka jest jak ocean głęboką” to tytuł kazimierskiej wystawy  poświęconej Janowi Malczewskiemu. Od 23 kwietnia do 22 lipca w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym możemy zobaczyć obrazy jednego z najlepszych artystów epoki Młodej Polski.

Twórczość Jacka Malczewskiego (1854-1929) stanowi oryginalne i nadal intrygujące zjawisko na artystycznej mapie Europy przełomu XIX i XX wieku. Wyrazista i atrakcyjna wizualnie stylistyka jego dzieł, interesujący dobór i niebanalne ujęcie tematów zarazem liryczny język wypowiedzi artystycznej, nieograniczona wyobraźnia, wielka wrażliwość, a wreszcie prekursorskie rozwiązania formalne, stawiają go w gronie najciekawszych polskich i europejskich malarzy.  Prezentowane na wystawie dzieła Jacka Malczewskiego pochodzą z kolekcji prywatnej. Wśród nich znajdują się prace wyjątkowe m.in. pierwszy obraz symboliczny, a także ostatni autoportret, namalowany przed ostateczną utratą wzroku.

Sztuka Jacka Malczewskiego jest lustrem, w którym odbijają się dzieje naszej sztuki, kultury i zbiorowej wyobraźni. Siła jego malarskiej wypowiedzi wciąga nas jednocześnie w świat osobistych przeżyć i emocji – zauroczenia, miłości, rozpaczy i samotności. Wątki osobiste przeplatają się z poglądami filozoficznymi na temat roli artysty, młodopolskiego „Pana Panów”, mesjanizmem i arystokratyzmem ówczesnych malarzy i poetów.

Tytuł wystawy – „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką” – to cytat z wypowiedzi Malczewskiego na łamach prasy z 1906 roku, który posłużył za kanwę kazimierskiej wystawy.