Sukces Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan”

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski spotkał się dziś z przedstawicielami Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” – zawodnikami, sztabem szkoleniowym i  członkami Misji Olimpijskiej Niesłyszących XXIV Letnich Igrzysk Głuchych Caxias do Sul Brazylia 2021. Polska zdobyła tam 42 medale, z czego aż 20 krążków to sukces reprezentantów „Spartana”.

XXIV Letnie Igrzyska Głuchych odbyły się w Caxias do Sul w Brazylii w dniach 1-15 maja br. Pierwotnie były zaplanowane na grudzień 2021 roku, jednak ze względu na pandemię zostały przełożone. W Igrzyskach udział wzięło 2401 zawodników z 73 krajów. Polskę reprezentowało 122 sportowców, którzy rywalizowali w ośmiu sportach: judo, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkiej atletyce, piłce nożnej kobiet i mężczyzn, pływaniu, piłce siatkowej kobiet i mężczyzn i tenisie stołowym. Biało-czerwoni zdobyli 42 medale i zajęli 6. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk. To największy sukces od igrzysk w Helsinkach z 1961 roku. Historyczny wkład w ten wynik mieli zawodnicy Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan”, którzy wywalczyli 20 medali: w pływaniu, lekkiej atletyce i piłce nożnej kobiet.

– Gratuluję wam wszystkim, ponieważ osiągnęliście niebywały sukces. Nie ma znaczenia, czy osoba jest pełnosprawna czy niepełnosprawna – sport to dla każdego zawodnika ciężka praca i duży wysiłek. Jesteście najlepsi na świecie i Lubelskie jest z was dumne – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Medaliści XXIV Letnich Igrzyska Głuchych
zawodnicy Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan”

Pływanie:

1. Julia Dragan – 10 medali w startach indywidualnych i sztafecie, w tym 1 złoty na dystansie 800 m st. dowolnym, 5 srebrnych i 4 brązowe.
    Trener klubowy – Sławomir Pliszka
  2. Igor Stempurski – 2 medale w sztafecie: srebrny w szt. męskiej 4x200m dowolnym i brązowy w sztafecie mieszanej 4x100m st. zmiennym.
    Trener klubowy – Grzegorz Żurawski
  1. Rafał Wójcik – 2 medale w sztafecie: srebrny w szt. męskiej 4x200m dowolnym i brązowy w sztafecie mieszanej 4x100m st. zmiennym
    Trener Klubowy – Grzegorz Mazurek i Bartosz Kędracki

Lekkoatletyka:

1. Karol Dąbrowski – srebrny medal w skoku wzwyż
    Trener klubowy – Dariusz Szymczyk
  1. Tomasz Gawroński – srebrny medal w maratonie
    Trener klubowy – Marek Jaros
  1. Oskar Mariusz Gołębiewski – 3 medale: złoty medal sztafeta męska 4x400m, srebrny medal 400m ppł., brązowy medal w biegach na 400 m.
  1. Oskar Wiktor Kokoszewski – brązowy medal w pchnięciu kulą
  1. Grzegorz Adam Kotowski – złoty medal w sztafecie męskiej 4x400m
  1. Michał Paweł Kulpa – 2 medale: złoty w sztafecie męskiej 4x400m i brązowy medal w biegu na 800 m
  1. Tomasz Rozumczyk – srebrny medal w rzucie oszczepem
  1. Daniel Stempurski – złoty medal w sztafecie męskiej 4x400m

Piłka Nożna Kobiet:
Igrzyska zakończyły się również sukcesem piłkarek nożnych, które przegrały dopiero w finale, ulegając po rzutach karnych reprezentantkom USA. W drużynie srebrnych medalistek występowały zawodniczki lubelskiego Spartana: Wiktoria Aumiiller oraz Julia Kopińska. Trenerem klubowym jest Wojciech Stempurski.