Spotkanie Marszałka Jarosława Stawiarskiego z Ambasador Argentyny

11 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego z Ambasador Argentyny w Polsce J.E. Aną Maríą Ramírez. Pani ambasador podkreśliła znaczenie rozwoju relacji gospodarczych między Polską a Argentyną. Obecne stosunki między państwami są ciepłe. Istnieje intensywna współpraca w zakresie kultury i sportu. Duży potencjał mają także relacje akademickie. Najważniejsza obecnie jest perspektywa rozwijania relacji handlowych i spotykania się przedsiębiorców. Strona Argentyńska zainteresowana jest w szczególności wymianą w obszarze wysokich technologii, zwłaszcza w branży gamingowej oraz projektowania i grafiki komputerowej.

Argentyna jest drugim największym państwem w Ameryce Południowej po Brazylii i ósmym na świecie pod względem powierzchni. Zamieszkuje ją 44 082 000 osób. Ponad 70% populacji deklaruje się jako katolicy. Oprócz białej większości, Argentynę zamieszkują także Kreole, Arabowie, Syryjczycy, Włosi, Galisyjczycy, Hiszpanie, Indianie Guarani i Paragwajczycy i inni. Polonia stanowi 0,44% populacji (ok. 200 tys. osób). Około 450 tys. Argentyńczyków ma polskie pochodzenie, jednak większość uległa całkowitej asymilacji.

Trzy argentyńskie prowincje zamieszkane przez Polaków to Buenos Aires, Córdoba i Misiones. W Misiones znajduje się miejscowość Wanda, założona w XIX wieku przez polskich imigrantów, a w Buenos Aires miejscowość Maciaszkowo. Znaczna część Polonii to potomkowie imigrantów ze wschodniej Małopolski przybyłych pod koniec XIX wieku, a także żołnierzy przybyłych do Argentyny po II Wojnie Światowej. 8 czerwca obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika (hiszp. Día del Colono Polaco).

W Argentynie funkcjonuje szereg organizacji polonijnych, z których większość jest zrzeszonych w Związku Polaków w Argentynie (Unión de los Polacos de la República Argentina, UPRA). UPRA powstała w 1926 roku. Jest właścicielem Domu Polskiego w Buenos Aires, gdzie działa między innymi Klub Polski i Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki. W Argentynie działa także Związek Harcerstwa Polskiego.

Również w Polsce funkcjonuje wielu Argentyńczyków. Ambasador wspominała między innymi o młodych argentyńskich sportowcach występujących w polskich klubach.