Współpraca polsko-francuska w centrum rozmów przedstawicieli województw – Seminarium „Współpraca międzynarodowa samorządów-nowe perspektywy i wyzwania : Francja”

Przedstawiciele województw z całej Polski dyskutowali na temat zagadnień związanych z prowadzeniem współpracy z partnerami francuskimi  w ramach seminarium „Współpraca międzynarodowa samorządów-nowe perspektywy i wyzwania : Francja” organizowanym przez Województwo Małopolskie w Krakowie w dniu 17 listopada 2022 r. W ramach wymiany dobrych praktyk, Pani Monika Rozembajgier, odpowiedzialna w Kancelarii Marszałka za współpracę z Regionem Grand Est, zaprezentowała projekty  współfinansowane z programu ERASMUS+ (SHAKER i ME-Health).

Była to już 4 edycja seminarium, w trakcie którego pracownicy urzędów marszałkowskich odpowiedzialni za współpracę międzynarodową mogli wymienić się doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz zastanowić się nad ich wyzwaniami i sposobami radzenia sobie z nimi. Tegoroczna edycja była poświęcona relacjom z partnerami z Francji. W skali Polski 12 województw prowadzi współpracę z regionami i departamentami francuskimi, a udział w seminarium wzięli przedstawiciele 8 z nich tj. z województw Śląskiego, Wielkopolskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Małopolskiego, Dolnośląskiego, Pomorskiego i Lubelskiego.

Seminarium otworzył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pan Łukasz Smółka, oraz Pani Anna Schmidt-Riou, Konsul Generalna Francji w Krakowie.

W trakcie spotkania poruszono kwestie związane z przyszłością społeczno-gospodarczą i polityczną Francji, która stanowi nieodłączny kontekst współpracy, oraz zagadnienia dotyczące najczęstszych błędów komunikacyjnych w kontaktach polsko-francuskich.

Przedstawione zostały również przykłady współpracy politycznej i wojskowej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę na poziomie bilateralnym UE i NATO oraz wymiana gospodarcza między Polską i Francją. Ponadto przedstawiciele województw zaprezentowali najlepsze praktyki w ramach współpracy z regionami francuskimi: Województwo Małopolskie omówiło kontakty z Regionami Centralnym-Doliną Loary oraz Owernią-Rodan-Alpy, w szczególności współpracę uniwersytecką oraz organizowany w Krakowie Festiwal Zawodów zainspirowany podobnym wydarzeniem francuskim; Województwo Wielkopolskie zaprezentowało kooperację z Bretanią i funkcjonowanie Domu Bretanii w Poznaniu, natomiast Województwo Lubelskie przedstawiło wspólne projekty realizowane z Regionem Grand Est w ramach programu ERASMUS+ tj. projekt SHAKER „Wsparcie atrakcyjności zawodów medycznych i opieki społecznej w regionach” oraz ME-Health „Wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży w dobie koronawirusa”.