Lubelskie we Lwowie

W niedzielę we Lwowie zakończył się VII Festiwal Partnerstwa. Mieszkańcy miasta oraz liczni turyści odwiedzający stolicę obwodu lwowskiego zapoznali się ze smakami województwa lubelskiego oraz przedstawicielami jego sceny muzycznej. Festiwalowi Partnerstwa towarzyszyło Forum Partnerstwa, którego prelegenci zajęli się kwestią kultury i turystyki w rozwoju miast i regionów partnerskich z Polski i Ukrainy.

W Forum Partnerstwa, w tym roku odbywającym się na placu przed Pałacem Potockich, udział wzięła oficjalna delegacja Województwa Lubelskiego na czele z Zastępcą Dyrektora Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Małgorzatą Błaszczyk-Osik. Istotnym punktem wizyty było również spotkanie z Konsulem Generalnym Rzeczpospolitej Polski we Lwowie, Rafałem Wolskim, podczas którego omówione zostały plany przyszłej współpracy.

Na Rynku we Lwowie, w dniach 7-9 września, przedstawiciele polskich miast i województw, prezentowali ofertę turystyczną i uniwersytecką skierowaną do mieszkańców Ukrainy. Na stoisku promocyjnym Województwa Lubelskiego odwiedzający mogli przekonać się o atrakcyjności turystycznej i gospodarczej regionu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny podczas którego każdy mógł spróbować specjałów kuchni lubelskiej.

Jak co roku podczas Festiwalu Partnerstwa odbyły się liczne imprezy towarzyszące. Tym razem uczestnicy Festiwalu mogli podziwiać wystawę fotografii prasowej przedstawiającej przedwojenną Warszawę oraz malarstwo Magdaleny Leśniak i Rafała Urbańskiego. Najmłodsi poznali zasady ruchu drogowego w miasteczku rowerowym Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższy spójnie oznakowany szlak w Polsce, który biegnie przez pięć województw leżących we wschodniej części kraju. Projekt w głównej mierze został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Festiwal Partnerstwa powstał z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie we wrześniu 2012 r. Jego celem jest rozwój współpracy polsko-ukraińskiej i promocja polskich miast i regionów oraz obwodu lwowskiego. Festiwal Partnerstwa organizowany jest przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie przy wsparciu Rady Miasta Lwowa, Lwowskiej Rady Obwodowej oraz Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Foto. Agencja LUFA- Witalij Hrabar