Instytut Rozwoju władz Regionu Murcja gospodarzem konferencji podsumowującej projekt SCALE-UP (Program Interreg Europa)

W drugiej połowie listopada 2022 r. w Murcji odbyło się dwu dniowe spotkanie Komitetu Sterującego oraz konferencja podsumowująca dotychczasowe działania projektu SCALE-UP (Program Interreg Europa), którego organizatorem było INFO Murcia (Instytut Rozwoju utworzony przez władze Regionu Murcja, Hiszpania).

Wydarzenie stanowiło zwieńczenie trzyletnich prac prowadzonych przez sześć regionów Europy nad usprawnieniem instrumentów polityki odnoszących się do wsparcia potencjału MŚP w zakresie wchodzenia na rynki regionalne, krajowe i zagraniczne oraz wzmocnienia zasięgu oddziaływania MŚP przez dostarczenie im odpowiednich narzędzi w ramach odnowionej strategii dotyczącej polityki przemysłowej UE. Partnerami projektu są regiony: Attyka (Grecja), Hesja (Niemcy), Lacjum (Włochy), Lubelskie (Polska), Nottingham (Wielka Brytania), Murcja (Hiszpania) oraz partner doradczy – Eurada z siedzibą w Brukseli (Belgia). Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli Interreg Europa, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), oraz Europejskiego Stowarzyszenia Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (SMEunited).

Województwo Lubelskie w ramach kontynuacji wdrażania Regionalnego Planu Działania podpisało dwa listy intencyjne (z Uniwersytetem Marii-Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie), w których strony zadeklarowały współpracę nad udoskonalaniem narzędzi transferu wiedzy i technologii do gospodarki. Jednostki samorządowe i uczelnie chcą połączyć swój potencjał wiedzy i doświadczenia w celu wsparcia koncentracji i siły MŚP. W ramach współpracy podjęto działania mające na celu wdrożenie przedsięwzięcia p.n. Pilot Technologiczny w ramach dobrej praktyki MOVIN regionu Nothern Hessen (wsparcie przedsiębiorców m.in. poprzez zaangażowanie ekspertów ze świata nauki w formule warsztatów grupowych, które dostarczają nie tylko konkretnej wiedzy eksperckiej dla przedsiębiorców ale tworzą również ekosystem współpracy networkingowej). W ramach współpracy wspólnie z uczelniami prowadzono także pracę nad dwoma koncepcjami projektowymi – jedną w ramach programu Horyzont z Uniwersytetem Przyrodniczym oraz drugą w ramach COST (European Cooperation in Science i Technologia) z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Dodatkowo zostały podjęte działania dotyczące powołania regionalnego lubelskiego klastra kosmetycznego, w którym planowane jest testowanie funkcjonalności Pilota Technologicznicznego w postakceleracyjnym wsparciu start-upów.

Szczegółowe informacje i dokumenty na temat projektu SCALE UP (link otwiera się w nowym oknie)