Biogospodarka potencjalnym polem współpracy między Regionem Grand Est i Województwem Lubelskim

Możliwości współpracy w zakresie biogospodarki oraz wspólne projekty badawcze pomiędzy ośrodkami nauki były głównymi tematami spotkania pomiędzy Regionem Grand Est (Francja) i Województwem Lubelskim, które odbyło się 12 grudnia 2023 r. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele administracji regionalnych ds. biogospodarki i innowacji, przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji badawczych (Uniwersytet Lotaryngii, Uniwersytet Reims Szampania-Ardeny, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach), instytucji szkoleniowej (Kampus Zawodów i Kwalifikacji).

Biogospodarka jest ważnym tematem z perspektywy obu regionów. Grand Est stworzył odrębną strategię rozwoju tego obszaru na swoim terenie, natomiast w przypadku Lubelszczyzny wpisuje się ona w dwie inteligentne specjalizacje: żywność wysokiej jakości i zieloną gospodarkę. Punkty stykowe dla obu administracji są związane z energetyką, zrównoważonym i niskoemisyjnym rolnictwem, zdrową żywnością, branżą kosmetyczną i farmaceutyczną, gospodarką o obiegu zamkniętym, a w szczególności biomasą, oraz tworzeniem trwałych łańcuchów wartości. Istotnym zagadnieniem z perspektywy obu regionów jest sieciowanie współpracy i tworzenie połączeń pomiędzy sektorem badawczym a przedsiębiorstwami. Dodatkowo partner francuski kładzie duży nacisk na promocję biogospodarki wśród ogółu społeczeństwa, poczynając od dzieci i młodzieży poprzez działania promocyjne i edukacyjne.

Uczelnie z obu regionów przedstawiły swoją ofertę badawczą oraz zakres realizowanych projektów europejskich. Prezentowane przez Uniwersytet Lotaryngii prace badawcze nad biocząsteczkami wykorzystywanymi na potrzeby żywności i kosmetyków wpisują się w badania prowadzone również przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Możliwe jest rozwijanie przedsięwzięć m.in. w badaniach nad składnikami przeciwzapalnymi i przeciwutleniaczami. Ponadto, wspólne działania mogłyby przybrać formę projektów współfinansowanych z programu Horyzont lub Erasmus (dla studentów i naukowców) oraz wzajemnego kształcenia doktorantów.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach również oferuje szerokie możliwości współpracy z partnerami francuskimi. Na szczególną uwagę zasługują przedsięwzięcia badawcze w ramach konsorcjów tworzonych na potrzeby projektów współfinansowanych z programu Horyzont, kształtowanie strategii biogospodarki, inauguracja krajowego Hubu Biogospodarki lub wymiana wiedzy w zakresie monitoringu z wykorzystaniem danych satelitarnych.

W kontekście dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Regionem Grand Est i Województwem Lubelskim w obszarze biogospodarki, władze francuskie serdecznie zaprosiły  przedstawicieli Lubelszczyzny do udziału w Salonie Bioket, który odbędzie się w dniach 19-21 marca w Reims. Wydarzenie gromadzi szerokie grono przedstawicieli przemysłu, uczelni i samorządów zaangażowanych w działania związane z przetwarzaniem i technologiami wykorzystywanymi na potrzeby biomasy.