W Hamburgu o Green Velo

Turystyka rowerowa była ważnym punktem dorocznego miejskiego festynu, który odbył się 16-17 czerwca w dzielnicy Altona w Hamburgu. Powodzeniem cieszyło się  stoisko Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, na którym chętni mogli odbyć atrakcyjną wirtualną podróż po Polsce Wschodniej w kapsule czasu 5D.

Prezentację przygotował Region Lubelski przy współpracy z regionami Świętokrzyskim i Warmińsko-Mazurskim, a materiały na stoisko przekazały jeszcze województwa Podlaskie i Podkarpackie. Wszystkie pięć regionów łączy najdłuższy rowerowy szlak w naszym kraju – Green Velo, liczący w sumie 2 tys. km.

Festyn w Hamburgu pokazał, że Niemcy i mieszkańcy krajów skandynawskich kochają rowerowy, które dla wielu z nich są zarówno codziennym środkiem lokomocji, jak i bardzo lubianą formą aktywnej turystyki podczas weekendów oraz dłuższego urlopu. Oczywiście, z uwagi na bliskie sąsiedztwo i historyczne związki, najchętniej odwiedzają Polskę Zachodnią i Północną, w tym Warmię i Mazury, gdzie zaczyna się nowy ponadregionalny szlak Green Velo. Niektórzy, chcąc odkrywać nieznane sobie dotąd obszary Polski, planują wyprawy nad wschodnią granicę, w tym również w Lubelskie. Świetnie oznakowany i opisany Green Velo ułatwia takie wyprawy, co potwierdzają właściciele gospodarstw agroturystycznych w Podlaskim Przełomie Bugu, goszczący już w ubiegłym roku rowerowych turystów z Niemiec.

Spotkania i rozmowy na stoisku w Hamburgu potwierdziły zainteresowanie Wschodnią Polską i Regionem Lubelskim. Jedni z gości dopytywali o najbardziej ekstremalne odcinki szlaku, a inni, szczególnie seniorzy interesowali się dostępnością hoteli, pensjonatów oraz wypożyczalni rowerów, włącznie z rowerami elektrycznymi dla mniej sprawnych uczestników wycieczek. 

Podobne pytania zadawali goście stoiska Green Velo na miejskim festiwalu w Berlinie, 3 czerwca 2018 r. To była bardzo ważna impreza dla promocji naszej oferty aktywnej turystyki, bowiem festiwal połączony był z gwiaździstym zlotem rowerowym, z udziałem ok. 100 tys. ludzi.

Region Lubelski i pozostałe cztery regiony położone na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo w tym roku zaprezentowały się również na turystycznych imprezach we Wrocławiu, Utrechcie, Berlinie , Warszawie i Hamburgu. Jeszcze w czerwcu zaplanowana jest promocja w Kijowie, w sierpniu w Krakowie, a we wrześniu we Lwowie. Warto podkreślić, że w zagranicznych prezentacjach polskie regiony mocno wspierane są przez Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie i Kijowie.