Rowerowy kwiecień rozpoczął się w Chełmie

Region Lubelski w tym roku bardzo wcześnie, bo już trzeciego kwietnia, otworzył sezon na turystykę rowerową. Tego dnia w samym centrum Chełma – na Placu Łuczkowskiego – stanęło miasteczko rowerowe Radia ZET oraz Wschodniego Szlaku Rowerowego GREEN VELO.
Wydarzenie zainaugurowało radiowy cykl plenerowych imprez „Rowerowy kwiecień”. Nazajutrz, 4 kwietnia radiowe miasteczko rowerowe było już w Zamościu, 5 – w Rzeszowie, a w sobotę 6 kwietnia przeniosło się na Śląsk – do Sosnowca. Do końca miesiąca zaplanowano jeszcze kilka podobnych eventów w różnych miastach kraju.

„Rowerowy kwiecień” w Chełmie miał szczególną formę, bo dzięki udziałowi Województwa Lubelskiego promowaliśmy Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO. Jest to najdłuższy w kraju szlak (ok. 2 tys. km), który przebiega przez pięć regionów: Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Lubelski, Podkarpacki i Świętokrzyski. Pozwala odkryć mało znane, a dla wielu bardzo egzotyczne obszary Wschodniej Polski. W Lubelskiem, gdzie szlak liczy ponad 400 km, są to: Dolina Bugu, Polesie, Lasy Sobiborskie, Pagóry Chełmskie, Roztocze z najpiękniejszymi terenami Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz zalesionymi dolinami potoków Szum, Sopot, Tanew i Jeleń. GREEN VELO prowadzi również przez centrum Chełma, w którym odbyła się pierwsza w tym roku rowerowa akcja promocyjna z Radiem ZET.
Każdy kto przyjechał rowerem w tym dniu na chełmski rynek mógł skorzystać z bezpłatnego serwisu i porad specjalistów, zobaczyć wyniki testów zderzeniowych kasków rowerowych, a także przejechać się rowerem elektrycznym. Dla najmłodszych były zajęcia na torze imitującym jazdę w ruchu miejskim, a starsi mogli wziąć udział w symulowanym wyścigu kolarskim. Radio przygotowało również konkursy premiowane rowerami.

Ponad 100 laureatów miał też nieustający konkurs wiedzy o szlaku GREEN VELO prowadzony na stoisku przygotowanym przez Departament Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Uczestnicy konkursu, odpowiadający poprawnie na pytania wygrywali nasze promocyjne wydawnictwa i gadżety, m.in. koszulki rowerowe, opaski odblaskowe, albumy fotograficzne.

Gośćmi eventu i stoiska GREEN VELO byli rowerzyści z Chełmskiej Grupy Rowerowej Odnowa oraz Chełmskiego Klubu Cyklistów PTTK. Wśród nich byli m.in. Piotr Czachorowski – przewodniczący Grupy Odnowa oraz Zdzisław Szwed – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który należy do wielkich miłośników takiej formy aktywnej turystyki i rekreacji.