Wielokulturowy Nurt Bugu, czyli turystyczny obszar w północno-wschodniej części Regionu Lubelskiego, został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu na „Najlepsze Europejskie Destynacje” EDEN.

Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska, a  w Polsce współorganizują go Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz regionalne organizacje turystyczne. Podstawowym założeniem konkursu jest promowanie nowych, często mało znanych miejsc i kierunków, mających potencjał dla rozwoju turystyki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była turystyka kulturowa.

W konkursie rywalizowało 18 projektów, spośród których kapituła wybrała laureata głównej nagrody  oraz przyznała dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego w Swołowie na Pomorzu oraz Szlak Wielki Gościniec Litewski na Mazowszu u Podlasiu.

Za Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną EDEN uznano Wielokulturowy Nurt Bugu, czyli obszar wzdłuż Bugu w Regionie Lubelskim, który jest wyjątkowy pod względem krajobrazowym, turystycznym, historycznym i kulturowym. O wielokulturowym bogactwie tego obszaru zdecydowało położenie na styku różnych kultur i religii – prawosławia, katolicyzmu,  judaizmu. Kapituła doceniła także aktualną ofertę turystyki, wykorzystującej naturalne i kulturowe atuty nadbużańskiego obszaru, przez który przebiega m.in. nowy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. W obszarze tym organizowane są cykliczne rajdy rowerowe i spływy kajakowe, ale także ambitne cykliczne wydarzenia kulturalne, jak np. Lubelski Land Art Festiwal w okolicach Janowa Podlaskiego, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Biesiada Nadbużańska w Sławatyczach.

O tych i innych atutach nadbużańskiego obszaru mówił Dariusz Donica – prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i jednocześnie dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Podczas swego wystąpienia na gali EDEN w Polskiej Organizacji Turystycznej podkreślił też pozytywne zmiany zachodzące w infrastrukturze turystycznej nad Bugiem: – Goście mogą tam wybierać wśród wysokiej klasy gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, niejednokrotnie usytuowanych w zabytkowych obiektach, jak Dworek Łukowiska czy Uroczysko Zaborek , a ostatnio dołączył do nich pięciogwiazdkowy hotel Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim.

Zwycięzca konkursu ma prawo promocji tytułem i logotypem Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej EDEN. Wielokulturowy Nurt Bugu będzie też promowany przez Polską Organizację Turystyczną w internecie, mediach branżowych i konsumenckich oraz podczas konferencji, spotkań, targów organizowanych lub odbywających się z udziałem POT.