Ambasador najwyższych standardów

Wśród 114 instytutów naukowych i badawczo-rozwojowych w kraju tylko cztery mają obecnie najwyższą kategorię A+. Jednym z tej czwórki jest puławski Państwowy Instytut Weterynaryjny – honorowy Ambasador Województwa Lubelskiego, który 14 sierpnia był bohaterem kolejnego promocyjnego spotkania w ramach cyklu „Środa z Ambasadorem”.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego. Prof. Mirosław Paweł Polak, zastępca dyrektora Instytutu oprowadził uczestników, w tym dziennikarzy lokalnych i regionalnych mediów po części pracowni i laboratoriów, które w sumie zajmują imponującą powierzchnię 19 tys. mkw. i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa biologicznego (BSL2 oraz BSL3). Posiadają certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji i pełnią rolę krajowych laboratoriów referencyjnych w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt i wykrywania substancji szkodliwych w żywności pochodzenia zwierzęcego i paszach. Każdego roku w laboratoriach PIWet – PIB wykonuje się łącznie ponad 300 tys. badań diagnostycznych, w tym potwierdzających wcześniejsze badania wykonywane przez uprawione placówki weterynaryjne i sanitarno-epidemiologiczne z całego kraju.

Uczestniczący w spotkaniu Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, nie krył dumy z tego, że taki ośrodek badawczy funkcjonuje w naszym regionie:

– To wiodący Instytut  w kraju zajmujący się ochroną zdrowia zwierząt i higieną żywności pochodzenia zwierzęcego. Jestem dumny, że taka placówka działa na Lubelszczyźnie.

Sebastian Trojak wziął udział, razem z dyrektorem PIWet – PIB prof. Krzysztofem Niemczukiem, w porannym programie TVP Lublin „Między Wisłą i Bugiem”, w którym co tydzień promowani są Ambasadorzy Województwa Lubelskiego (Kliknij aby obejrzeć, materiał o PIWet-PIB od 1:12:06).

Kolejne, już szóste spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem” odbędzie się 21 sierpnia, a jego bohaterem będzie Ojciec Filip Buczyński – założyciel i szef Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia (laureat tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego” z roku 2008).

galeriaGALERIA