1 grudnia w Brukseli, podczas wigilijnego spotkania w Domu Polski Wschodniej, Województwo Podkarpackie przekazało koordynację nad Domem Polski Wschodniej w Brukseli Województwu Podlaskiemu. Koordynację z rąk Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego odebrał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego – Sebastian Łukaszewicz w towarzystwie Przewodniczącego Sejmiku Bogusława Dębskiego.

Delegacje z Województw Polski Wschodniej podczas pobytu w Brukseli uczestniczyły też w debacie nt. Inicjatywy Trójmorza i konferencji nt. integracji Ukrainy z Unią Europejską, które zostały zorganizowane przez Dom Polski Wschodniej.

Marszałek Ortyl podczas spotkania nawiązał do atmosfery, w jakiej przyszło sprawować województwu podkarpackiemu przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej:

–  W tym roku nasze przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej niestety upłynęło w atmosferze rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ta zbrodnicza napaść na niepodległe państwo nie mogła nie obejść się bez echa także w naszym wspólnym przedstawicielstwie. Dlatego nasze zaplanowane z wyprzedzeniem działania i przedsięwzięcia odbywały się w kontekście tej wojny, gdzie przy możliwych okazjach głośno podkreślaliśmy jej zbrodniczy charakter. Przy okazji naszych aktywności, z powodzeniem udało nam się także zorganizować dwie zbiórki pieniężne na rzecz Ukrainy – mówił.

Gościem specjalnym spotkania był Rafał Siemianowski, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii, który zabierając głos na spotkaniu powiedział:

– Dokładnie rok temu, tutaj w Domu Polski Wschodniej miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu bożonarodzeniowym. Było to dla mnie bardzo ważne wydarzenie, bo były to pierwsze dni mojego urzędowania w roli Ambasadora Polski w Królestwie Belgii. Minął rok bardzo szybko i muszę przyznać, że ten rok to było dla mnie odkrycie, jak wiele możemy wspólnie, jako Ambasada RP z biurami województw znajdującymi się w Brukseli i skupionymi w Domu Polski Wschodniej, zrobić na rzecz promocji Polski. Chciałem podziękować za te wspólne projekty, które udało nam się zrealizować, wspomnę o takich, jak – Dzień Polski w Brukseli, kiedy Dom Polski Wschodniej aktywnie uczestniczył, promując Polskę i regiony oraz drugie – Festiwal Polskiego Wina. Oba te przedsięwzięcia odbyły się po raz pierwszy, ale jesteśmy już po rozmowach, aby je kontynuować w roku przyszłym – mówił ambasador.

Słowa do uczestników skierowała także Natalia Anoshyna, chargé d’Affaires w Ambasadzie Ukrainy w Brukseli. Udział w spotkaniu świątecznym wzięli również przedstawiciele samorządów województw Polski Wschodniej, instytucji europejskich i placówek dyplomatycznych. Podczas spotkania świątecznego nie mogło zabraknąć wspólnie odśpiewanych kolęd i tradycyjnego, polskiego poczęstunku. Świąteczna atmosfera była też okazją do składania sobie życzeń.

Opracowanie Dom Polski Wschodniej oraz Daniel Kozik, Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

galeriaGALERIA