NEWSLETTER DOMU POLSKI WSCHODNIEJ 5/2023

WIZYTA STUDYJNA DZIENNIKARZY W BRUKSELI

 

W dniach 24-25 maja br. odbyła się wizyta studyjna dziennikarzy z pięciu regionów Polski Wschodniej (Województw Lubelskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego), której organizatorem był Dom Polski Wschodniej. Wizyta dziennikarzy pod nazwą „Fundusze Europejskie u źródeł – czyli skąd tak naprawdę pochodzą unijne środki?” miała na celu poszerzenie wiedzy z zakresu podziału funduszy unijnych oraz skonfrontowanie i usystematyzowanie informacji na temat aktualnych wydarzeń polityki regionalnej oraz budżetu Unii Europejskiej.

 

Więcej…

OBCHODY ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA W DOWÓDZTWIE NATO

 

12 maja 2023 r. województwa zrzeszone pod szyldem Domu Polski Wschodniej miały przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu „Polish Constitution Day on SHAPE Family Fest – Dzień Polski w SHAPE”. Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) jest siedzibą Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji, jednego z dwóch dowództw strategicznych NATO. Jest ono zlokalizowane niedaleko walońskiego miasta Mons w odległości 70 km na południe od Brukseli. Jest to najwyższe dowództwo NATO odpowiadające za koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły Sojuszu zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. To miejsce pracy, ale również małe „miasteczko” gdzie żyją z całymi rodzinami wybitni przedstawiciele wojskowości. Dzień Polski był znakomitą okazją, żeby opowiedzieć o naszym regionie przed tak licznym i zróżnicowanym pod względem narodowym audytorium.

 

Więcej…

PROMOCJA POLSKI WSCHODNIEJ PODCZAS DNIA POLSKIEGO W BRUKSELI

 

7 maja 2023, w kultowym parku Cinquantenaire w centrum Brukseli po raz kolejny odbyły się obchody Dnia Polskiego. Tysiące uczestników pikniku miały okazję dowiedzieć się więcej o kulturze i historii naszej Ojczyzny, a Polacy mieszkający na emigracji mogli poczuć się jak w domu, spędzić razem czas i być dumnymi z tego, jak Polska i działania Polonii w Belgii przyciągają międzynarodową społeczność Brukseli. Dni Polskiego Dziedzictwa, które świętowane są na całym świecie w maju przez Polaków mieszkających poza Polską, były doskonała okazją do promocji województw działających razem w stolicy Unii Europejskiej pod szyldem Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

 

Więcej…

HISTORIE SUKCESU PROGRAMÓW KOSMICZNYCH UE ORAZ SPOTKANIE NETWORKINGOWE W RAMACH ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA

 

To kolejne wydarzenie współorganizowane przez Województwo Warmińsko-Mazurskie w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika, które odbyło się w NCBR w Brukseli 24 maja 2023 r. Podczas tej bardzo interesującej konferencji swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskiego Związku Przemysłu Kosmicznego. Nie zabrakło też głosu z Warmii i Mazur – prof. Andrzej Krankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawił przykłady współpracy krajów nadbałtyckich i mórz północnych. Goście mogli też zaktualizować swoją wiedzę dot. takich programów jak COPERNICUS, GALILEO, EGNOS, SSA czy GOVSATCOM. Niezwykle ciekawym uzupełnieniem tego wydarzenia był wykład Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego na temat życia i dokonań Mikołaja Kopernika – wielkiego astronoma, prawnika, kanonika, który większość swojego życia spędził na Warmii. Wykładowi Marszałka Województwa towarzyszyła wystawa pt. „Rewolucje Kopernikowskie – warmińskie życie Mikołaja Kopernika” przygotowana przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

 

 

WYSTAWA PT. „ARCHITEKTURA PAMIĘCI” NAWIĄZUJĄCA DO ZAGŁADY WSI MICHNIÓW PREZENTOWANA W BRUKSELI

 

W dniu 7 maja 2023r. w Domu Polski Wschodniej w Brukseli miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Architektura Pamięci”. Jak poinformował Przedstawiciel Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli Ryszard Białacki, wystawa na przykładzie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przedstawia rolę architektury i sztuki w procesie upamiętniania losów ludzi, zwłaszcza mieszkańców polskiej wsi podczas drugiej wojny światowej. Wystawa obecnie jest prezentowana w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli. Będzie można ją tam zobaczyć do 9 czerwca. Następnie do 16 czerwca będzie dostępna dla zwiedzających w kościele Notre-Dame de la Chapelle, przy którym działa Polska Wspólnota Katolicka w Brukseli Duszpasterstwo Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 

Więcej…

O ROLI SAMORZĄDÓW W ODBUDOWIE UKRAINY

 

25 maja 2023 r. Europejski Komitet Regionów, Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy zorganizowały wspólne warsztaty „Wdrażanie zasad z Lugano w życie: Wzmocnienie roli władz lokalnych i regionalnych w procesie odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy oraz na drodze do członkostwa w UE”. Wydarzenie koncentrowało się na powiązaniu odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy z reformą decentralizacji i silnym zaangażowaniem w ten proces szczebla lokalnego i regionalnego na Ukrainie. Niektóre z sesji skupiały się również na temacie odbudowy i inwestycji infrastrukturalnych na wszystkich szczeblach władzy, zasadach przewodnich, koordynacji i zdolności instytucjonalnej oraz budowaniu zaufania. Marszałek Województwa Podkarpackiego, Pan Władysław Ortyl wziął udział jako prelegent w dwóch konferencjach, w których poruszył temat wzmocnienia roli władz lokalnych i regionalnych w procesie odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy oraz na drodze do członkostwa w UE.

 

Więcej…

DEKLARACJA Z KIRUNY WZYWA DO ZWIĘKSZENIA WSPARCIA DLA OBSZARÓW ODDALONYCH W CELU OSIĄGNIĘCIA SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

 

Lokalni i regionalni przywódcy Unii Europejskiej, m.in. Vasco Alves Cordeiro, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, Anders Knape, Przewodniczący Szwedzkiej Delegacji w KR oraz p. Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego zgromadzili się w najbardziej wysuniętym na północ szwedzkim mieście Kiruna aby przyjąć deklarację, w której wzywają instytucje UE do uwzględnienia w budżecie UE szczególnej sytuacji obszarów oddalonych i podkreślają rolę polityki spójności w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju opartego na miejscu we wszystkich zakątkach Europy.

Więcej…

UNIA RYNKÓW KAPITAŁOWYCH: KOMISJA PROPONUJE NOWE PRZEPISY CHRONIĄCE INWESTORÓW DETALICZNYCH W UE I WZMACNIAJĄCE ICH POZYCJĘ

 

Komisja przyjęła pakiet dotyczący inwestycji detalicznych, który stawia interesy konsumentów na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o inwestycje detaliczne. Celem jest umożliwienie inwestorom detalicznym (tj. inwestorom indywidualnym) podejmowania decyzji inwestycyjnych, które byłyby dostosowane do ich potrzeb i preferencji, zapewniając im jednocześnie sprawiedliwe traktowanie i należytą ochronę. Zwiększy to zaufanie inwestorów detalicznych do bezpiecznego inwestowania w ich przyszłość i pozwoli w pełni wykorzystać unię rynków kapitałowych UE.

 

Więcej…

POMOC PAŃSTWA: KOMISJA ZATWIERDZA POLSKI PROGRAM POMOCY O WARTOŚCI 1 MLD EURO W CELU WSPARCIA PRODUCENTÓW ROLNYCH W ZWIĄZKU Z WOJNĄ ROSJI PRZECIWKO UKRAINIE

 

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1 mld euro (4,7 mld zł) w celu wsparcia płynności finansowej producentów rolnych w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji, przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. w celu wsparcia działań w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przyspieszenia zielonej transformacji i zmniejszenia zależności od paliw. Nowymi ramami częściowo zmieniono treść i przedłużono obowiązywanie tymczasowych ram kryzysowych, które przyjęto 23 marca 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim wspieranie gospodarki w kontekście obecnego kryzysu geopolitycznego. Wcześniej zmieniono je już 20 lipca 2022 r. i 28 października 2022 r.

 

Więcej…

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEJRZYSTOŚCI PODATKOWEJ POZWOLĄ PAŃSTWOM CZŁONKOWSKIM NA WGLĄD W SEKTOR KRYPTOAKTYWÓW

 

Komisja przyjęła osiągnięte przez ministrów finansów UE porozumienie polityczne („podejście ogólne”) w sprawie nowych przepisów dotyczących przejrzystości podatkowej. Mają one objąć wszystkich dostawców usług obsługujących transakcje na kryptoaktywach dla klientów mających miejsce zamieszkania w UE. Nowe przepisy, które opierają się na wniosku, nowe przepisy, które opierają się na wniosku, uzupełniają rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA) i rozporządzenie w sprawie transferu środków pieniężnych (TFR), są w pełni zgodne z inicjatywą OECD w sprawie ram sprawozdawczości w zakresie kryptoaktywów.

 

Więcej…

WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA: KOMISJA Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE POROZUMIENIE POLITYCZNE, KTÓRE UMOŻLIWI ZWIĘKSZENIE OCHRONY EUROPEJSKICH PRODUKTÓW RZEMIEŚLNICZYCH I PRZEMYSŁOWYCH W UE I POZA NIĄ

 

Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie nowego rozporządzenia mającego na celu ochronę własności intelektualnej w odniesieniu do produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które swoją oryginalność i autentyczność zawdzięczają tradycyjnym umiejętnościom unikalnym dla regionów, z których produkty te pochodzą. Ramy będące przedmiotem porozumienia obejmą produkty takie jak: szkło, tekstylia, porcelana, sztućce, ceramika, zegary z kukułką, instrumenty muzyczne i meble.

 

Więcej…

KOMISJA PRZYJMUJE WYJĄTKOWE I TYMCZASOWE ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE W ODNIESIENIU DO OGRANICZONEGO IMPORTU Z UKRAINY

 

Komisja Europejska przyjęła nadzwyczajne zabezpieczenie przewidziane w rozporządzeniu w sprawie autonomicznych środków handlowych, tj. wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze w odniesieniu do importu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy. Środki te są konieczne ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z poważnymi logistycznymi zatorami, jakich doświadcza pięć państw członkowskich. Środki te dotyczą jedynie czterech produktów rolnych pochodzących z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Celem środków jest zniwelowanie logistycznych zatorów występujących w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, a dotyczących wymienionych produktów. Środki weszły w życie 2 maja i będą obowiązywać do 5 czerwca 2023 r. Po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych w dniu 5 czerwca 2023 r. Komisja gotowa jest ponownie wprowadzić środki zapobiegawcze, o ile utrzyma się wyjątkowa sytuacja.

 

Więcej…

UNIJNA POLITYKA SPÓJNOŚCI PRZWIDYWANE UTWORZENIE 1,3 MLN MIEJSC PRACY W UE DZIĘKI PROGRAMOM NA LATA 2021-2027

 

Oczekuje się, że finansowanie w ramach polityki spójności w latach 2021–2027 przyczyni się do utworzenia 1,3 mln miejsc pracy oraz do zwiększenia PKB UE średnio o 0,5 % do końca dekady, a w niektórych państwach członkowskich nawet o 4 %. Pomoże również dostarczyć wiele wspólnych dóbr publicznych, zapewniając wymierne i konkretne korzyści europejskim obywatelom, regionom i miastom. Oto niektóre wnioski z opublikowanego dziś sprawozdania na temat wyników programowania polityki spójności na lata 2021–2027. W tym celu w ramach polityki spójności uruchomi się w tym okresie inwestycje o łącznej wartości 545 mld euro, z czego 378 mld euro jest finansowane przez UE.

 

Więcej…