Upamiętnienie ofiar Akcji Reinhardt

Od marca 2022 r. w Województwie Lubelskim miały miejsce obchody upamiętniające 80. rocznicę Akcji Reinhardt. Obchody zostały zainaugurowane w dniu 17 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i potrwały do listopada 2023 r.

W uroczystości zaangażowane były miasta, gminy i powiaty z województwa lubelskiego, w których przed wojną mieszkali polscy Żydzi. W wielu gminach lokalne władze, społeczności, szkoły i jednostki ochotniczej straży pożarnej włączyły się w prace porządkowe na cmentarzach żydowskich. O uczczenie pamięci polskich Żydów zamordowanych podczas drugiej wojny światowej zadbały również m.in. szkoły, uczelnie wyższe, muzea, biblioteki, ośrodki kultury i inne instytucje pamięci. Organizowane były konferencje, prelekcje, wystawy, marsze, a także koncerty i spotkania z młodzieżą m.in. w Krasnymstawie, Puławach, Rykach, Niemcach, Goraju, Józefowie, Łukowie, Turobinie, Sosnowicy, a także obchody w Modliborzycach, Radzyniu Podlaskim, Łomazach, Chełmie czy Hrubieszowie.

Symbolicznym wydarzeniem wśród wielu uroczystości upamiętniających Ofiary Akcji „Reinhardt” było odsłonięcie pomnika w Lasach Kozłowieckich, nowa ścieżka edukacyjna na tzw. „Kopaninie” oraz odsłonięcie tablicy w Serokomli.

Na uwagę zasługuje również cykl programów, realizowanych i emitowanych przez TVP3 Lublin, zatytułowany „Szlakiem lubelskich Sztetli. Życie. Zagłada. Shoah. Pamięć”. W reportażach pokazane są miasta i miasteczka w regionie, tzw. sztetle wraz z ich dawnymi mieszkańcami. O ich życiu przed wojną, zagładzie oraz o pamięci mówią historycy, regionaliści, muzealnicy, nauczyciele, samorządowcy, a także ocaleni lub ich potomkowie, którzy dziś mieszkają na całym świecie.

Z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego utworzono projekt przekazania tablic z brązu do wszystkich 124 miejscowości województwa, zamieszkałych niegdyś przez społeczność żydowską. Tablice są umieszczane na budynkach urzędów gmin i miast, aby pamięć o naszych żydowskich sąsiadach nadal trwała i była podtrzymywana także w kolejnych pokoleniach.

Jesteśmy dumni, że mieszkańcy naszego Województwa okazują szacunek i cześć Ofiarom tych tragicznych wydarzeń, angażując się aktywnie w działania upamiętniające oraz wychodząc z własną inicjatywą.

do-pobraniaDO POBRANIA

„80 Rocznica 16-17 marca 1942 r. – 3-4 listopada 1943 r. Upamiętnienie Ofiar Akcji Reinhardt” – publikacja podsumowująca najważniejsze wydarzenia związane z obchodami rocznicowymi (link otwiera się w nowym oknie)

Reportaże Szlakiem Lubelskich Sztetli przetłumaczone na język angielski na portalu poświęconym rocznicy Akcji Reinhardt (link otwiera się w nowym oknie)

galeriaGALERIA