Konkurs wiedzy ekologicznej „Pszczoły znam i o nie dbam”

Na górze plakatu znajdują się logotypy współorganizatorów konkursu i ich nazwy: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Kuratorium Oświaty w Lublinie Poniżej umieszczono napis: „zapraszają uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu woj. lubelskiego do udziału w konkursie”. Centralnym elementem plakatu jest zdjęcie dziewczynki w okularach na żółtym tle, która wskazuje na napis w chmurce, będący jednocześnie tytułem konkursu: „Pszczoły znam i o nie dbam”. Przy chmurce umiejscowiono pszczołę Julkę, element identyfikacji wizualnej kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, która trzyma okrągły brelok z napisem: „Cenne nagrody rzeczowe dla laureatów i szkół!”. Na plakacie znajdują się podstawowe informacje o konkursie: Nabór uczestników: 22-25.09.2020 Etap szkolny: 2.10.2020 Etap wojewódzki: 21.10.2020 Na dole plakatu umiejscowiona jest informacja, że: Konkurs realizowany jest w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” (nazwa kampanii występuje w formie logo). Regulamin znajduje się na stronie www.pszczelawola.edu.pl.

Lista Laureatów

Uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego zachęcamy do poznania zwyczajów pszczół i udziału w konkursie wiedzy ekologicznej „Pszczoły znam i o nie dbam”.

Konkurs jest organizowany w dwóch etapach:

 1. Pierwszy etap (szkolny) – rozwiązywanie testu wiedzy o pszczole miodnej i jej biologii w oparciu o książkę: Jerzy Wilde (red.) 2009. Hodowla Pszczół. PWRiL, Warszawa.
 2. Drugi etap (on-line lub w siedzibie organizatora) – rozwiązywanie testu wiedzy o pszczole i pszczelarstwie (test może zawierać pytania otwarte), a także rozpoznawanie sprzętu pszczelarskiego oraz roślin miododajnych w oparciu o literaturę:

– Jerzy Wilde (red.) 2009. Hodowla Pszczół. PWRiL, Warszawa,

– Mieczysław Lipiński 2010. Pożytki pszczele, zapylanie i miododajność roślin. PWRiL, Warszawa,

– Zbigniew Kołtowski 2006. Wielki atlas roślin miododajnych. Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA.

Ważniejsze terminy:

 • 22-25 września 2020 r. – nabór uczestników konkursu (na sekretariat@pszczelawola.edu.pl). Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 15 uczniów.
 • 2 października 2020 r. – przeprowadzenie etapu szkolnego. Test trwa 45 minut.
 • 7 października 2020 r. – ostateczny termin odesłania niesprawdzonych testów do organizatora. Decyduje data stempla pocztowego.
 • 21 października 2020 r. – przeprowadzenie drugiego etapu konkursu (on-line lub w siedzibie organizatora). Jeśli wyniki testu będą się pokrywały i nie będzie można wyłonić laureatów, wówczas 22 października 2020 r. odbędzie się dodatkowy test dla wskazanych uczestników.

Informacja o terminie i miejscu wręczenia nagród zostanie podana przez organizatora na stronie internetowej konkursu www.pszczelawola.edu.pl.

Nagrody:

 1. Nagrodą w pierwszym etapie konkursu jest zakwalifikowanie się do drugiego etapu.
 2. Nagrodami w drugim etapie konkursu są:

nagrody indywidualne:

 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 2000 zł – dla laureata I miejsca,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 1500 zł – dla laureata II miejsca,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 1000 zł – dla laureata III miejsca,

nagrody dla szkół:

 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 3000 zł – dla szkoły, której reprezentanci zdobędą łącznie najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 2500 zł – dla szkoły, której reprezentanci zdobędą łącznie drugą najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 2000 zł – dla szkoły, której reprezentanci zdobędą łącznie trzecią najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu.

Do udziału w konkursie zaprasza organizator: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, a także współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Projekt jest realizowany w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Kontakt:

Biuro organizacyjne konkursu mieści się w siedzibie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli 9, 23-107 Strzyżewice: tel. (81) 562 80 76, tel./faks (81) 562 87 73,  e-mail: sekretariat@pszczelawola.edu.pl.

do-pobraniaDO POBRANIA

Plakat konkursu (PDF)

Regulamin konkursu dla kl.IV-VI z ułatwieniami

Załącznik nr 1 Klauzula informacyjna

Załącznik nr 2 Karta zgłoszenia

Pszczółka Julka, promotorka kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”

Poznajcie Pszczółkę Julkę, owada o niebieskich skrzydełkach i zawsze rumianych policzkach, który jest bardzo pracowity – wytrwale zbiera pyłek i nektar z kwiatów, aby później powstał z nich pyszny miód, a rolnicy, sadownicy i ogrodnicy mogli cieszyć się z obfitych plonów ze swoich upraw.

Nasza pasiasta przyjaciółka od maja 2020 roku pomaga nam promować kampanię „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Spotkacie ją nieraz w różnych miejscach i na różnych przedmiotach związanych z kampanijnymi akcjami, na przykład na dyplomach konkursu plastycznego, odznakach (przypinkach) „Przyjaciel Pszczół” i „Pomagam Pszczołom”, a także gadżetach, które będziemy rozdawać przy okazji pszczółkowych spotkań i wydarzeń.

Pszczółka Julka jest też bohaterem piosenki. Autorami dzieła, które prezentujemy poniżej, są panowie: Bartłomiej Abramowicz (muzyka), Tomasz Twardowski vel Cyryl Tomski (tekst), Jan Żórawski (wideo), Mikołaj Giszczak (produkcja)… a także utalentowane dziewczęta reprezentujące Zespół Szkół nr 12 i Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie: Amelia Giszczak, Gabriela Sagan, Karolina Kotuła, Ewa Mędrek i Aniela Bąk, które zobaczycie na teledysku.

Zobaczcie i posłuchajcie. Ważna jest nie tylko każda nutka, ale i każde wyśpiewane słowo.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”flat” color=”white” active_section=”0″][vc_tta_section title=”Opis do filmu” tab_id=”1488834642932-a0bc6773-1183″][vc_column_text]

Na teledysku piosenki pt. „Pszczółka Julka” widać dzieci (pięć dziewczynek) biegające po skąpanym w słońcu ogrodzie, tańczące i śpiewające o tytułowej pszczółce. Co jakiś czas na ekranie pojawia się namalowana pszczółka, która przelatuje koło dziewczynek. W teledysk wpleciono również kilka kadrów z rzeczywistymi pszczołami: siedzącymi na kwiatku, latającymi przy wejściu do ula lub zgromadzonymi w grupie.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_row] [vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”flat” color=”white” active_section=”0″][vc_tta_section title=”Tekst piosenki” tab_id=”1488834642932-a0bc6773-1183″][vc_column_text]

Zwrotka:

Kto z kwiatuszków zbiera pyłek?

Czyje odwiedziny miłe?

Dzięki komu są jabłuszka,

Wiśnie, śliwki, agrest, gruszka?

Refren:

Pszczółka Julka ma zadanie,

Różnych roślin zapylanie, 

Dzięki Julce owoc z kwiatka,

Dla Marcysi, Stasia, Tadka.

Uśmiechnięta Basia i jej brat,

Pszczółka Julka chroni świat… 

Zwrotka:

Każdy kwiatek jest wesoły,

Kiedy przylatują  pszczoły,

One dbają o roślinki,

Truskaweczki i malinki…

Refren:

Pszczółka Julka ma zadanie,

Różnych roślin zapylanie, 

Dzięki Julce owoc z kwiatka,

Dla Marcysi, Stasia, Radka…

Uśmiechnięta Basia i jej brat,

Pszczółka Julka chroni świat… 

Zwrotka:

Pamiętajcie drogie dzieci,

Kiedy pszczółka Julka leci,

Cieszy się przyroda cała,

Wielka Julka jest, choć mała.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_row]

 

Konkurs plastyczny dla dzieci „Jak mogę pomóc pszczołom?”

Wyniki konkursu

Laureaci konkursu

Ogłoszenie wyników konkursu – konferencja prasowa

Plakat zawierający informacje o konkursie plastycznym pt. "jak mogę pomóc pszczołom?",

Dzieci przedszkolne i uczniów z klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego gorąco zachęcamy do poznania zwyczajów pszczół i udziału w konkursie plastycznym „Jak mogę pomóc pszczołom?”.

Poproście rodziców, aby poczytali Wam o tych małych owadach, a następnie samodzielnie narysujcie lub namalujcie odpowiedź na konkursowe pytanie.

Praca powinna być wykonana w wymiarze przestrzennym płaskim dowolną techniką (np. farbami lub kredkami), koniecznie w formacie poziomym na kartce A3 lub A4.

Zgłoszenia do konkursu (pracę konkursową i podpisaną kartę zgłoszenia) należy:

 • przesłać pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych, ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin (z dopiskiem: KONKURS „JAK MOGĘ POMÓC PSZCZOŁOM?”)
 • lub dostarczyć osobiście do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Grottgera 4 w Lublinie i złożyć w Kancelarii Ogólnej (na parterze). Prace powinny być dostarczone w zamkniętych kopertach z napisem KONKURS „JAK MOGĘ POMÓC PSZCZOŁOM?”.

Termin nadsyłania prac upływa 25 maja 2020 r. (decyduje data wpływu).

Do zwycięzców w obydwu kategoriach wiekowych trafią nagrody rzeczowe, których łączna wartość wynosi prawie 5 tys. zł, w tym do:

 • laureatów 1. miejsc – dwie nagrody o wartości do 1000 zł każda,
 • laureatów 2. miejsc – dwie nagrody o wartości do 800 zł każda,
 • laureatów 3. miejsc – dwie nagrody do 600 zł każda.

Jury przyzna także po 20 wyróżnień w obu kategoriach, czyli w sumie 40 równorzędnych nagród rzeczowych o wartości do 100 zł każda.

Do udziału zapraszają: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (organizator), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie (współorganizatorzy) oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych (partner konkursu).

Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Kontakt:

Biuro Organizacyjne Konkursu znajduje się w Departamencie Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Lublinie: piętro IV, pok. 4.403, tel. (81) 44 16 764, e-mail: pszczola@lubelskie.pl.

do-pobraniaDO POBRANIA

Regulamin konkursu plastycznego

Plakat – Konkurs plastyczny dla dzieci (PDF)

„Pszczoła” – edukacja ekologiczna dla dzieci

Darmowa aplikacja edukacyjna dla dzieci „Pszczoła” jest już dostępna!

Zapraszamy do zabawy! W trakcie gry dowiesz się, gdzie żyją pszczoły miodne, jakie spełniają role, co to jest taniec pszczół, ale też co to są dzikie zapylacze, dlaczego są takie ważne i jak możemy je chronić. Liczba tych bardzo ważnych w ekosystemie owadów z roku na rok maleje, ale nie jest jeszcze za późno i każdy z nas może pomóc je chronić.

Uwaga: aplikacja może być wykorzystywana przez nauczycieli w przedszkolach i szkołach, zawiera także quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.

©proliberis.org

logo organizacji pro liberis

„Z kamerą wśród pszczół”

 

plakat przedstawiający serię filmową z kamerą wśród pszczół

Zachęcamy do obejrzenia cyklu trzech filmów, z których dowiesz się, jak mieszkają, pracują, co jedzą – słowem – jak żyją pszczoły. W pierwszym odcinku zwiedzisz ul, w drugim – całą pasiekę  i przyjrzysz się z bliska pracy pszczół, a w trzecim – dowiesz się, co zagraża pszczołom i co można zrobić, żeby im pomóc.

Obrazek zapowiadająca pierwszy odcinek serii z kamerą wśród pszczół. Komiksowa pszczoła na tle plastra miodu.Obrazek zapowiadający drugi odcinek serii z kamerą wśród pszczół. Komiksowa pszczoła na tle narysowanych uliObrazek zapowiadający trzeci odcinek serii z kamerą wśród pszczół. Komiskowa pszczoła siedi na sofie.

 

©PSOR

Logo Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin