Konkurs wiedzy ekologicznej „Pszczoły znam i o nie dbam”

Na górze plakatu znajdują się logotypy współorganizatorów konkursu i ich nazwy: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Kuratorium Oświaty w Lublinie Poniżej umieszczono napis: „zapraszają uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu woj. lubelskiego do udziału w konkursie”. Centralnym elementem plakatu jest zdjęcie dziewczynki w okularach na żółtym tle, która wskazuje na napis w chmurce, będący jednocześnie tytułem konkursu: „Pszczoły znam i o nie dbam”. Przy chmurce umiejscowiono pszczołę Julkę, element identyfikacji wizualnej kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, która trzyma okrągły brelok z napisem: „Cenne nagrody rzeczowe dla laureatów i szkół!”. Na plakacie znajdują się podstawowe informacje o konkursie: Nabór uczestników: 22-25.09.2020 Etap szkolny: 2.10.2020 Etap wojewódzki: 21.10.2020 Na dole plakatu umiejscowiona jest informacja, że: Konkurs realizowany jest w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” (nazwa kampanii występuje w formie logo). Regulamin znajduje się na stronie www.pszczelawola.edu.pl.

Lista Laureatów

Uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego zachęcamy do poznania zwyczajów pszczół i udziału w konkursie wiedzy ekologicznej „Pszczoły znam i o nie dbam”.

Konkurs jest organizowany w dwóch etapach:

 1. Pierwszy etap (szkolny) – rozwiązywanie testu wiedzy o pszczole miodnej i jej biologii w oparciu o książkę: Jerzy Wilde (red.) 2009. Hodowla Pszczół. PWRiL, Warszawa.
 2. Drugi etap (on-line lub w siedzibie organizatora) – rozwiązywanie testu wiedzy o pszczole i pszczelarstwie (test może zawierać pytania otwarte), a także rozpoznawanie sprzętu pszczelarskiego oraz roślin miododajnych w oparciu o literaturę:

– Jerzy Wilde (red.) 2009. Hodowla Pszczół. PWRiL, Warszawa,

– Mieczysław Lipiński 2010. Pożytki pszczele, zapylanie i miododajność roślin. PWRiL, Warszawa,

– Zbigniew Kołtowski 2006. Wielki atlas roślin miododajnych. Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA.

Ważniejsze terminy:

 • 22-25 września 2020 r. – nabór uczestników konkursu (na sekretariat@pszczelawola.edu.pl). Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 15 uczniów.
 • 2 października 2020 r. – przeprowadzenie etapu szkolnego. Test trwa 45 minut.
 • 7 października 2020 r. – ostateczny termin odesłania niesprawdzonych testów do organizatora. Decyduje data stempla pocztowego.
 • 21 października 2020 r. – przeprowadzenie drugiego etapu konkursu (on-line lub w siedzibie organizatora). Jeśli wyniki testu będą się pokrywały i nie będzie można wyłonić laureatów, wówczas 22 października 2020 r. odbędzie się dodatkowy test dla wskazanych uczestników.

Informacja o terminie i miejscu wręczenia nagród zostanie podana przez organizatora na stronie internetowej konkursu www.pszczelawola.edu.pl.

Nagrody:

 1. Nagrodą w pierwszym etapie konkursu jest zakwalifikowanie się do drugiego etapu.
 2. Nagrodami w drugim etapie konkursu są:

nagrody indywidualne:

 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 2000 zł – dla laureata I miejsca,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 1500 zł – dla laureata II miejsca,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 1000 zł – dla laureata III miejsca,

nagrody dla szkół:

 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 3000 zł – dla szkoły, której reprezentanci zdobędą łącznie najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 2500 zł – dla szkoły, której reprezentanci zdobędą łącznie drugą najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu,
 • nagroda rzeczowa o wartości ok. 2000 zł – dla szkoły, której reprezentanci zdobędą łącznie trzecią najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu.

Do udziału w konkursie zaprasza organizator: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, a także współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Projekt jest realizowany w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Kontakt:

Biuro organizacyjne konkursu mieści się w siedzibie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli 9, 23-107 Strzyżewice: tel. (81) 562 80 76, tel./faks (81) 562 87 73,  e-mail: sekretariat@pszczelawola.edu.pl.

do-pobraniaDO POBRANIA

Plakat konkursu (PDF)

Regulamin konkursu dla kl.IV-VI z ułatwieniami

Załącznik nr 1 Klauzula informacyjna

Załącznik nr 2 Karta zgłoszenia

Pszczółka Julka, promotorka kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”

Poznajcie Pszczółkę Julkę, owada o niebieskich skrzydełkach i zawsze rumianych policzkach, który jest bardzo pracowity – wytrwale zbiera pyłek i nektar z kwiatów, aby później powstał z nich pyszny miód, a rolnicy, sadownicy i ogrodnicy mogli cieszyć się z obfitych plonów ze swoich upraw.

Nasza pasiasta przyjaciółka od maja 2020 roku pomaga nam promować kampanię „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Spotkacie ją nieraz w różnych miejscach i na różnych przedmiotach związanych z kampanijnymi akcjami, na przykład na dyplomach konkursu plastycznego, odznakach (przypinkach) „Przyjaciel Pszczół” i „Pomagam Pszczołom”, a także gadżetach, które będziemy rozdawać przy okazji pszczółkowych spotkań i wydarzeń.

Pszczółka Julka jest też bohaterem piosenki. Autorami dzieła, które prezentujemy poniżej, są panowie: Bartłomiej Abramowicz (muzyka), Tomasz Twardowski vel Cyryl Tomski (tekst), Jan Żórawski (wideo), Mikołaj Giszczak (produkcja)… a także utalentowane dziewczęta reprezentujące Zespół Szkół nr 12 i Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie: Amelia Giszczak, Gabriela Sagan, Karolina Kotuła, Ewa Mędrek i Aniela Bąk, które zobaczycie na teledysku.

Zobaczcie i posłuchajcie. Ważna jest nie tylko każda nutka, ale i każde wyśpiewane słowo.

Na teledysku piosenki pt. „Pszczółka Julka” widać dzieci (pięć dziewczynek) biegające po skąpanym w słońcu ogrodzie, tańczące i śpiewające o tytułowej pszczółce. Co jakiś czas na ekranie pojawia się namalowana pszczółka, która przelatuje koło dziewczynek. W teledysk wpleciono również kilka kadrów z rzeczywistymi pszczołami: siedzącymi na kwiatku, latającymi przy wejściu do ula lub zgromadzonymi w grupie.

Zwrotka:

Kto z kwiatuszków zbiera pyłek?

Czyje odwiedziny miłe?

Dzięki komu są jabłuszka,

Wiśnie, śliwki, agrest, gruszka?

Refren:

Pszczółka Julka ma zadanie,

Różnych roślin zapylanie, 

Dzięki Julce owoc z kwiatka,

Dla Marcysi, Stasia, Tadka.

Uśmiechnięta Basia i jej brat,

Pszczółka Julka chroni świat… 

Zwrotka:

Każdy kwiatek jest wesoły,

Kiedy przylatują  pszczoły,

One dbają o roślinki,

Truskaweczki i malinki…

Refren:

Pszczółka Julka ma zadanie,

Różnych roślin zapylanie, 

Dzięki Julce owoc z kwiatka,

Dla Marcysi, Stasia, Radka…

Uśmiechnięta Basia i jej brat,

Pszczółka Julka chroni świat… 

Zwrotka:

Pamiętajcie drogie dzieci,

Kiedy pszczółka Julka leci,

Cieszy się przyroda cała,

Wielka Julka jest, choć mała.

 

Konkurs plastyczny dla dzieci „Jak mogę pomóc pszczołom?”

Wyniki konkursu

Laureaci konkursu

Ogłoszenie wyników konkursu – konferencja prasowa

Plakat zawierający informacje o konkursie plastycznym pt. "jak mogę pomóc pszczołom?",

Dzieci przedszkolne i uczniów z klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego gorąco zachęcamy do poznania zwyczajów pszczół i udziału w konkursie plastycznym „Jak mogę pomóc pszczołom?”.

Poproście rodziców, aby poczytali Wam o tych małych owadach, a następnie samodzielnie narysujcie lub namalujcie odpowiedź na konkursowe pytanie.

Praca powinna być wykonana w wymiarze przestrzennym płaskim dowolną techniką (np. farbami lub kredkami), koniecznie w formacie poziomym na kartce A3 lub A4.

Zgłoszenia do konkursu (pracę konkursową i podpisaną kartę zgłoszenia) należy:

 • przesłać pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych, ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin (z dopiskiem: KONKURS „JAK MOGĘ POMÓC PSZCZOŁOM?”)
 • lub dostarczyć osobiście do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Grottgera 4 w Lublinie i złożyć w Kancelarii Ogólnej (na parterze). Prace powinny być dostarczone w zamkniętych kopertach z napisem KONKURS „JAK MOGĘ POMÓC PSZCZOŁOM?”.

Termin nadsyłania prac upływa 25 maja 2020 r. (decyduje data wpływu).

Do zwycięzców w obydwu kategoriach wiekowych trafią nagrody rzeczowe, których łączna wartość wynosi prawie 5 tys. zł, w tym do:

 • laureatów 1. miejsc – dwie nagrody o wartości do 1000 zł każda,
 • laureatów 2. miejsc – dwie nagrody o wartości do 800 zł każda,
 • laureatów 3. miejsc – dwie nagrody do 600 zł każda.

Jury przyzna także po 20 wyróżnień w obu kategoriach, czyli w sumie 40 równorzędnych nagród rzeczowych o wartości do 100 zł każda.

Do udziału zapraszają: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (organizator), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie (współorganizatorzy) oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych (partner konkursu).

Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Kontakt:

Biuro Organizacyjne Konkursu znajduje się w Departamencie Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Lublinie: piętro IV, pok. 4.403, tel. (81) 44 16 764, e-mail: pszczola@lubelskie.pl.

do-pobraniaDO POBRANIA

Regulamin konkursu plastycznego

Plakat – Konkurs plastyczny dla dzieci (PDF)

„Pszczoła” – edukacja ekologiczna dla dzieci

Darmowa aplikacja edukacyjna dla dzieci „Pszczoła” jest już dostępna!

Zapraszamy do zabawy! W trakcie gry dowiesz się, gdzie żyją pszczoły miodne, jakie spełniają role, co to jest taniec pszczół, ale też co to są dzikie zapylacze, dlaczego są takie ważne i jak możemy je chronić. Liczba tych bardzo ważnych w ekosystemie owadów z roku na rok maleje, ale nie jest jeszcze za późno i każdy z nas może pomóc je chronić.

Uwaga: aplikacja może być wykorzystywana przez nauczycieli w przedszkolach i szkołach, zawiera także quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.

©proliberis.org

logo organizacji pro liberis

„Z kamerą wśród pszczół”

 

plakat przedstawiający serię filmową z kamerą wśród pszczół

Zachęcamy do obejrzenia cyklu trzech filmów, z których dowiesz się, jak mieszkają, pracują, co jedzą – słowem – jak żyją pszczoły. W pierwszym odcinku zwiedzisz ul, w drugim – całą pasiekę  i przyjrzysz się z bliska pracy pszczół, a w trzecim – dowiesz się, co zagraża pszczołom i co można zrobić, żeby im pomóc.

Obrazek zapowiadająca pierwszy odcinek serii z kamerą wśród pszczół. Komiksowa pszczoła na tle plastra miodu.Obrazek zapowiadający drugi odcinek serii z kamerą wśród pszczół. Komiksowa pszczoła na tle narysowanych uliObrazek zapowiadający trzeci odcinek serii z kamerą wśród pszczół. Komiskowa pszczoła siedi na sofie.

 

©PSOR

Logo Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin