Zostaw 1 % podatku na Lubelszczyźnie – masz czas do 30 kwietnia!

„Zostaw podatek Lubelszczyźnie” to akcja prowadzona od kilku lat w naszym województwie. Zachęcamy w ten sposób do wpłaty 1 % podatku na lubelskie organizacje pożytku publicznego. Wspierajmy lubelskie organizacje 1 % podatku! Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia 2018 r.

Od 2004 roku każdy z nas będąc podatnikiem może 1 % swojego podatku przekazać dowolnej, uprawnionej do otrzymania takiego wsparcia organizacji pożytku publicznego. Ten proces w żaden sposób nie obciąża podatnika, a sama czynność jest niezwykle prosta. Należy  w odpowiednią rubrykę na końcu formularza PIT wpisać numer KRS wybranej przez nas instytucji. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy, przelewając odpowiednią kwotę na konto danej organizacji. Wspierając organizacje pożytku publicznego nie dokładamy nic ze swojego portfela, rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

– Już po raz czwarty nagłaśniam inicjatywę mającą na celu zachęcenie lubelskich podatników do przekazywania 1 % organizacjom, które działają na terenie naszego województwa. Dla tej akcji stworzyłam także logo, aby była ona bardziej identyfikowalna – mówi Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego.

Przekazując 1 % swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z Lubelszczyzny pomagamy ludziom, którzy często mieszkają tuż obok nas. Mamy realny wpływ na poprawę jakości życia naszej społeczności.

– Wydawać się może, że 1% to niewiele, ale pamiętajmy – każda złotówka ma znaczenie! – podkreśla Anna Augustyniak. – Szacuje się, że gdyby każdy mieszkaniec regionu wskazał w deklaracji podatkowej numer KRS organizacji pożytku publicznego z regionu, te instytucje otrzymałyby łącznie ponad 27,5 miliona złotych. To ogromna kwota, jaka zasilić może nasze regionalne organizacje, które nie mogą pozwolić sobie na wielką medialną kampanię reklamową. Organizacje lubelskie mimo zbyt małej ilości środków, prężnie i efektywnie pracują, by nam, wszystkim mieszkańcom regionu żyło się lepiej. Razem możemy zrobić tak wiele! – dodaje.

W 2004 r. lubelscy podatnicy przekazali 1,7 mln zł na lubelskie organizacje. W 2016 r. było to już 23,6 mln zł.  Czyli jeszcze około czterech milionów złotych mogłoby trafić do lubelskich organizacji pożytku publicznego od mieszkańców naszego województwa. Dlaczego nie wszyscy przekazują 1 % ?

– Często spotykam się z osobami, które nie przekazują części swojego podatku bo nie wiedzą, że mogą. Mogłoby się wydawać, że ta idea już się zakorzeniła, a jednak okazuje się, że działania promocyjne i edukacyjne są wciąż potrzebne. Gorąco zachęcam wszystkich do wpłaty 1 % z podatku na lubelskie organizacje pożytku – kończy sekretarz województwa lubelskiego.

Wykaz organizacji pożytku publicznego z Województwa Lubelskiego.