To ukłucie nie boli. Przeciwnie, dla szpitali powiatowych jest jak kroplówka dodająca sił. Na remonty oddziałów, nowy sprzęt medyczny i likwidację barier dla osób z niepełnosprawnościami do lecznic trafi niemal 83 mln zł.

Władze województwa podzieliły właśnie środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego między szpitale powiatowe. Dofinansowanie dostało 17 placówek służby zdrowia. Chodzi o blisko 83 mln zł.

– Szpitale powiatowe zapewniają dostęp do oddziałów na 84% obszaru województwa lubelskiego. Pacjenci w pierwszej kolejności korzystają z opieki medycznej najbliżej swojego miejsca zamieszkania – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Sprzęt, remonty i większa dostępność

Pod opieką lokalnych szpitali jest ok. 2 milionów mieszkańców naszego regionu, dlatego poprawa standardów leczenia jest kluczowa dla pacjentów. Wie o tym Zarząd Województwa, dlatego pod koniec listopada ub. roku ogłosił konkurs dla placówek służby zdrowia, które świadczą swoje usługi w ramach NFZ.

Jednostki występowały do urzędu marszałkowskiego po dofinansowanie:

 • niezbędnych prac remontowych w oddziałach i salach zabiegowych,
 • zakupu profesjonalnej aparatury medycznej,
 • ułatwień w swobodnym poruszaniu się po lecznicach i korzystania z badań przez starszych i osoby z niepełnosprawnościami.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) w Szczebrzeszynie chce doposażyć oddziały: chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej oraz izbę przyjęć. Szpital w Lubartowie przeznaczy pieniądze na przeniesienie i urządzenie bloku operacyjnego. Z kolei SP ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim uruchomi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach.

Najwyżej oceniony projekt złożył SP ZOZ w Świdniku (74,5 pkt.). Największą dotację – ponad 8,4 mln zł – dostał szpital w Puławach.

Komfort i skuteczna diagnostyka

Lekarze nie mają wątpliwości. Remont oddziałów szpitalnych poprawi komfort pacjentów i ułatwi dostęp do lekarzy specjalistów, szczególnie dla starszych mieszkańców regionu i osób z niepełnosprawnościami.

– Nowy sprzęt usprawni diagnostykę – dodaje Marek Kos, radny wojewódzki i dyrektor szpitala w Kraśniku, który też otrzymał unijne wsparcie. ­– Łatwiej i szybciej wykryjemy choroby, skracając tym samym czas leczenia i rekonwalescencji ­– przekonuje.

Recepta na bolączki szpitali

Konkurs dla powiatowych placówek służby zdrowia ruszył 29 listopada 2017 r. Wnioski przyjmował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, od 29 grudnia ub. roku do 16 lutego 2018 roku.

Dzisiaj, 19 października, Zarząd Województwa Lubelskiego wybrał najlepsze projekty do dofinasowania. Dotację otrzymało 17. Ich łączna wartość przekracza 120 mln zł. Wkład z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi niemal 83 mln zł.

Placówki, do których trafią fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego

 1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku
 2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej
 3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
 4. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim
 5. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie
 6. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie
 7. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie
 8. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie
 9. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku
 10. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim
 11. Powiatowe Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim Sp. z o.o.
 12. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim
 13. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie
 14. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bełżycach
 15. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Parczewie
 16. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie
 17. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim