Zapraszamy na salony

Pałac w Kozłówce i pałacowe ogrody to okazja do podróży w czasie. XVIII – wieczna rezydencja kusi kolekcją malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego. Zachwyca kaplica pałacowa, wzorowana na królewskiej kaplicy w Wersalu. Muzeum zaprasza także na warsztaty dla dzieci i dorosłych, gry terenowe, koncerty i imprezy plenerowe. Kozłówka to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych. Niepowtarzalna atmosfera i bogactwo ekspozycji sprawiają, że Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Ekspozycje muzealne zwiedza rocznie ponad ćwierć miliona osób!

Witaj na salonach

Kozłówka leży w północnej części województwa lubelskiego, 35 km od Lublina i 9 km od Lubartowa. Zespół pałacowo-parkowy usytuowany jest w bliskim sąsiedztwie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Muzeum Zamoyskich to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja. Mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce, i jedna z nielicznych w Europie, z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem. W doskonale zachowanych wnętrzach uwagę przyciągają sztukaterie sufitowe, różnobarwne marmurowe kominki, miśnieńskie piece kaflowe i dwukolorowe dębowe parkiety. Znajdują się tu bogate kolekcje obrazów, rzeźb, mebli, luster oraz, systematycznie uzupełniane przez Muzeum, zbiory porcelany, sreber i tkanin. W pałacowej bibliotece zachowało się około 7300 woluminów oraz bogate archiwum fotografii.

Atrakcją Muzeum jest także kaplica pałacowa, wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu. Turyści mogą też zwiedzać powozownię z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. W dawnej teatralni organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Szczególną atrakcją oferowaną turystom jest Galeria Sztuki Socrealizmu, z największymi w Polsce zbiorami rzeźby oraz malarstwa i grafiki z tego okresu.

Najlepszy na spacer jest….

Zespół pałacowy otoczony jest zabytkowym 20-hektarowym parkiem z pięknym ogrodem francuskim. Zachwyca świeżą zielenią żywopłotów i barwnymi rabatami kwiatowymi, zachęcając do spacerów. W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, miejsce piknikowe oraz ptaszarnia.

Nowoczesne tradycje

W roku 2018 Muzeum Zamoyskich rozpoczyna duże zadanie inwestycyjne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne”. Projekt obejmuje wykonanie robót budowlano-konserwatorskich przy czterech budynkach zespołu pałacowego, a jego realizacja pozwoli na wdrożenie przygotowanej w Muzeum nowoczesnej oferty kulturalno-edukacyjnej.

galeriaGALERIA