Zapraszamy na Lubelski Festiwal Wielkanocny w skansenie!

Miłośników tradycyjnego jadła i rękodzieła zapraszamy na wyjątkowy festiwal wielkanocny, który odbędzie się w przedświąteczny weekend (8-9-kwietnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Zapewniamy wyśmienite produkty prosto od lokalnych wytwórców oraz masę towarzyszących zakupom atrakcji, w tym pokazy i degustacje.

Swoją ofertę na rynku skansenowskiego miasteczka wystawi ponad sześćdziesięciu producentów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie marszałka województwa. Będą to zarówno uznane firmy z branży spożywczej, takie jak spółdzielnie mleczarskie, piekarnie, olejarnie czy cukiernie, jak też drobni wytwórcy – indywidualnie bądź jako reprezentanci kół gospodyń wiejskich, grup inicjatywnych i lokalnych porozumień.

Na stoiskach znajdą Państwo m.in. tradycyjne wyroby rękodzielnicze, jak i perełki lubelskiego przetwórstwa rolno-spożywczego – te wpisane przez ministra rolnictwa na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych i te przywiezione prosto z gospodarstw ekologicznych. W ofercie roić się będzie od wielkanocnych słodkości, miodów, pieczywa, olejów, serów, nabiału i wędlin. Nasi producenci zaproponują również herbatki, soki, dżemy i nalewki. Nie zabraknie wyrobów garmażeryjnych i smakowitych potraw, również tych z kuchni polowej.

Równie bogato będzie się przedstawiała oferta rękodzieła ludowego. Obowiązkowo będą tu pisanki tworzone różną techniką, w tym tradycyjne – woskiem pisane, palmy wielkanocne, koszyczki i inne wyroby z wikliny. Nasi artyści zaprezentują też m.in. ekologiczne, wytwarzane z naturalnych tkanin zabawki, maskotki, biżuterię i świąteczne dekoracje. W skansenie będzie można nabyć także pamiątki z drewna, skóry, szkła, miedzi czy mosiądzu i obrazy olejne na płótnie.

Kulinarną atrakcją imprezy będą: sobotnie warsztaty kulinarne, czyli  wspólne przyrządzanie świątecznych mazurków z ozdobami z czekolady, i niedzielne przygotowywanie wielkanocnych smakołyków przez marszałka województwa. Z pomocą kuchmistrzów wyczaruje on barszcz biały i dwie baby – tradycyjną oraz gryczaną, które trafią później do degustacji.

Uczestnicząc w festiwalu, będą Państwo mogli śledzić zmagania części naszych wystawców w konkursach na: najsmaczniejszą potrawę i babę wielkanocną, a także najładniejszą dekorację oraz palmę wielkanocną. Na terenie skansenu odbędą się też pokazy przygotowań gospodyń do świąt oraz samych obrzędów wielkanocnych. Dodatkowo dla chętnych Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizuje odpłatne warsztaty wyrobu kwiatów z bibuły, pisanek wydrapywanek oraz techniką woskową, a dla dzieci specjalną niespodziankę – przejażdżki kucykami w obydwa festiwalowe dni w godz. 12.00-14.00. Tradycyjnie w niedzielę o godz. 12.00 odbędzie się Msza Święta i poświęcenie palm w skansenowskim kościółku.

Gorąco zapraszamy 8 kwietnia (w sobotę) w godzinach: 11.00-17.00, a 9 kwietnia (w niedzielę) w godzinach: 9.00-17.00! Bilet wstępu – 6 zł (ulgowy) dla wszystkich.

Organizatorami Lubelskiego Festiwalu Wielkanocnego są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Cech Rzemiosł Spożywczych w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej.

 

galeriaGALERIA