Za nami XXI Lubelskie Święto Chleba

„Chleb otwiera każde usta”, powiedział ongiś nasz wspaniały satyryk Stanisław Jerzy Lec. W niedzielę 15 września w Muzeum Wsi Lubelskiej otworzył ich mnóstwo. Odbywające się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego 21 Lubelskie Święto Chleba ściągnęło tłumy amatorów tradycyjnego pieczywa i malowniczych pejzaży, którzy od rana szturmowali kasy i parkingi naszego regionalnego skansenu.

Kto był, ten wie, że trzeba było uzbroić się w cierpliwość, żeby dostać się na teren Muzeum. Ale opłacało się! Na miejscu czekały już na smakoszy bogato zastawione stoiska około 60. wystawców. Były chleby i wszystko do chleba, a więc wędliny, sery, przetwory. Także coś do popicia. Wybornej uczcie lubelskich smaków towarzyszyły warsztaty wypieku tradycyjnego pieczywa, w tym cebularza lubelskiego (który w 2014 roku – jako pierwszy z naszego regionu – uzyskał unijny certyfikat CHOG – Chronione Oznaczenie Geograficzne), a także chałek i bułek. Warsztaty były doskonałą okazją do rozmowy z rzemieślnikami i do… smacznych degustacji, oczywiście.

Nowością tegorocznej edycji były konsultacje optyczne zorganizowane przez Lubelski Cech Optyków z pomocą przedstawicieli Jeleniogórskich Zakładów Optycznych. Tegoroczna edycja Święta odbywała się bowiem pod hasłem: „Wpływ dobrego jedzenia na jakość widzenia”.

Główny organizator, Lubelski Cech Rzemiosł Spożywczych, zadbał też o to, by w skansenie nie zabrakło konkursowych i koncertowych emocji. W niedzielę rozstrzygnięto tu aż pięć konkursów, w tym trzy typowo kulinarne na: najlepszy cebularz oraz najładniejszy korowaj (czyli chleb weselny) i chleb okolicznościowy. Jak mówił dziennikarzom TVP 3 Lublin prof. Dariusz Dziki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, jurorzy oceniając wypieki, brali pod uwagę: oryginalność i nowatorskość pomysłu, sposób wykonania pieczywa,  pracochłonność, a także recepturę i składniki ciasta, w tym przede wszystkim stosowane dodatki.

Palmę pierwszeństwa przyznano: „Społem” Lubelskiej Spółdzielni Spożywców w Lublinie (za cebularz), Branżowej Szkole Wielozawodowej Nr 2 w Lublinie (korowaj) i Piekarni „Grela” z Mełgwi (chleb okolicznościowy).

Podczas Święta Chleba odbył się także konkurs wiedzy o produktach tradycyjnych województwa lubelskiego. Laureatem pierwszego miejsca została Julia Sprawka, reprezentująca Branżową Szkołę Rzemieślniczą w Lublinie. Ekspozycja tej placówki zwyciężyło nota bene w konkursie na najładniejsze stoisko.

Prace komisji i degustacje publiczności umilały koncerty folkowe. Oprawę muzyczną Święta zapewniły m.in.: męski zespół wokalno-instrumentalny z Bychawskiego Ośrodka Kultury i „Błękitne Korale”, których występy mogli podziwiać także widzowie na antenie TVP 3 Lublin podczas wejść „na żywo”.

Kilka słów do organizatorów i całej branży piekarniczej skierował w skansenie wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, reprezentujący Samorząd Województwa Lubelskiego:

Chciałbym dzisiaj, na Święcie Chleba, powiedzieć wszystkim rolnikom, wszystkim piekarzom, wszystkim, którzy przyczyniają się do wytworzenia chleba, do tego, żeby go nie zabrakło na polskim stole, bardzo dziękuję – mówił wicemarszałek Wojciechowski, który nie tylko czynił honory gospodarza regionu, ale i zachwalał piekarnicze smakołyki, jak na Honorowego Piekarza RP przystało.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Więcej zdjęć z Lubelskiego Święta Chleba zamieszczamy na profilu Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich na Facebooku.

galeriaGALERIA