Za nami I Wojewódzkie Lubelskie Święto Miodu

O tym, że najlepszy miód (i to w największych ilościach!) produkuje się właśnie w naszym regionie można się było przekonać podczas pierwszego Wojewódzkiego Lubelskiego Święta Miodu, które Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zorganizował wspólnie z Lubelskim Kołem Pszczelarzy 25 sierpnia br. na Rynku Starego Miasta w Lublinie. Na jeden dzień Plac Po Farze zamienił się w krainę miodem płynącą. Miód odmieniano tu przez wszystkie przypadki, kupowano, smakowano i oczywiście wychwalano.

Głównym punktem programu był kiermasz sprzętu i produktów pszczelich, na który zjechała cała ekipa wystawców. W ramach święta uhonorowano też najlepszych pszczelarzy i wszystkich zasłużonych dla lubelskiego pszczelarstwa. W imieniu marszałka województwa dyplomy wręczał, dziękował i gratulował zasłużonym Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Sebastian Trojak. Wszystko odbyło się podczas uroczystości na scenie, które poprzedziły: msza w pobliskiej archikatedrze i barwny korowód z pocztami sztandarowymi.

– Bardzo mi zależy na tym, aby promować markę lubelskiego miodu, abyśmy wybierali świadomie – mówił podczas święta wicemarszałek Trojak. – Dzisiaj, przypomnę, jest Dzień Polskiej Żywności, dlatego też mam taką prośbę do Państwa, abyśmy w dniu dzisiejszym zaopatrywali się przede wszystkim w polską żywność. Nie tylko zresztą dzisiaj, ale i każdego dnia, żebyśmy pamiętali w czasie zakupów o tych lubelskich tradycyjnych produktach, bardzo zdrowych, bardzo dobrych, i abyśmy przede wszystkim je kupowali i w ten sposób wspierali lubelskich rolników, lubelskich pszczelarzy, lubelskich wytwórców.

Czym byłoby kulinarne święto bez degustacji?

Na niedzielnej miodowej uczcie publiczność mogła zasmakować w wielu miodowych smakołykach. Serwowano tu: gulasz z mięsa świni rasy puławskiej na miodzie tradycyjnym, całuski pszczelowolskie, czyli słynne ciasteczka miodowe wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych przygotowane przez Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, a także tradycyjne miody z lubelskiej Spółdzielni Pszczelarskiej „Apis” oraz miody z Miejskiej Pasieki Artystycznej prowadzonej na dachach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dodatkowo, na promocyjnym stoisku Urzędu Marszałkowskiego zachęcaliśmy do degustacji miodu gryczanego i dżemu z czarnej porzeczki z okolic Nałęczowa. Swoje miody prosto z lubelskiej pasieki oferował też Katolicki Uniwersytet Lubelski, promując tym samym swoją akcję „KUL ma UL”. Ba! Miodową ofertę przygotował również Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Było też sporo pozakulinarnych atrakcji, takich jak: pokaz mody, konkurs wiedzy pszczelarskiej czy prelekcja prof. Grzegorza Borsuka nt. ekologicznych aspektów pszczelarstwa. Melomanów ucieszył rozbudowany repertuar koncertów, który przygotowaliśmy na niedzielne świętowanie. Oprawę muzyczną miodowego święta zapewniły m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Jawor”, Dziecięcy Zespół Regionalny „Krople Rosy” z Łukowa, młodziutki akordeonista Miłosz Bachonko, który podbił serca lubelskiej publiczności, zespoły ludowe Kazimierza Liszcza i „Kresowianki”, Orkiestra Dęta z Józefowa, Zespół Tańca z Chełma, Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „Gamza”, a także gwiazda wieczoru – zespół rockowy „Pawkin”.

Było po prostu miodowo!

galeriaGALERIA

Więcej zdjęć i informacji na temat święta znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/DRiROW.UMWL/.