Z rolnictwem w roli głównej

Mamy kolejne potwierdzenie tezy, że Lubelskie rolnictwem stoi. I to na bardzo dobrym poziomie. Według najnowszego opracowania Urzędu Statystycznego w Lublinie pt. „Rolnictwo w województwie lubelskim w 2015 roku”, nasz region utrzymuje pozycję krajowego lidera w produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych, głównie malin, porzeczek i truskawek. Drugie miejsce w Polsce zapewniają nam z kolei zbiory jabłek i innych owoców z drzew. Z czego jeszcze słyniemy?

Przede wszystkim z produkcji roślinnej. O dogodnych warunkach do prowadzenia takiej działalności rolniczej decydują przede wszystkim korzystne czynniki glebowo-klimatyczne, duża powierzchnia użytków rolnych, których mamy 1,4 mln hektarów, a także najwyższy w Polsce udział tych użytków w powierzchni ogólnej. Stanowią one aż 70 proc. całej powierzchni regionu! Z badań przeprowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na które powołują się statystycy, wynika, że potencjał przyrodniczy regionu jest znacznie korzystniejszy w porównaniu do średnich wartości w Polsce. Wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, na który składają się: jakość gleb, warunki wodne, agroklimat i rzeźba terenu, wynosi w regionie lubelskim 74,1 pkt, podczas gdy średnio w kraju 66,6 pkt. Jest to jeden z trzech najwyższych wyników w Polsce. Takie warunki, umiejętnie wykorzystane przez naszych plantatorów, przekładają się na sukcesy produkcyjne.

Co wiemy o uprawach? Największy udział w produkcji roślinnej stanowią u nas zboża (32%) oraz owoce (22%). Mimo niekorzystnych warunków pogodowych w 2015 r. lubelscy rolnicy zebrali prawie 220 tys. ton owoców z krzewów i plantacji jagodowych, zapewniając województwu pierwsze miejsce w Polsce. Warto dodać, że to ponad 42 proc. zbiorów krajowych. Z naszego regionu pochodzi prawie 80 proc. (!) krajowej produkcji malin, prawie połowa wszystkich polskich porzeczek oraz niemal 30 proc. truskawek. Z kolei drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew – w 2015 r. nasi sadownicy zebrali ich prawie 550 tys. ton (ponad 15 proc. wszystkich polskich fruktów). Specjalizujemy się głównie w produkcji jabłek, które stanowią niemal dziewięćdziesiąt procent zbiorów. Region od wielu lat utrzymuje też dominującą pozycję w produkcji roślin strączkowych jadalnych (m.in. grochu, fasoli i bobu), których zbiory w 2015 r. wyniosły 46 tys. ton oraz zbóż, których w poprzednim sezonie zebrano aż 3 mln ton. Jesteśmy również jednym z większych dostawców warzyw gruntowych (10 proc. produkcji krajowej) i ziemniaków (8 proc.).

galeriaGALERIA