XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Lublinie

Już 18 września w Lublinie odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Jubileuszowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Wydarzenie potrwa do 20 września i odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. W Zjeździe weźmie udział około 900 historyków. Kongresowi towarzyszyć będzie Festiwal Historii bez Liku w dniach 18-21 września. Wydarzenia objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. 

Prezydent RP wystąpi na ceremonii otwarcia XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich (Centrum Spotkania Kultur, 18 września, godz. 12:00, wystąpienie Prezydenta około godz. 14:00). Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…”.

O zjeździe oraz towarzyszących mu atrakcjach mówili dziś uczestnicy konferencji prasowej, m. in. prof. Jan Pomorski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Zarząd Województwa Lubelskiego reprezentował marszałek Jarosław Stawiarski.

W piątek na Arenie Lublin, w największym spektaklu rekonstrukcji historycznych w Polsce „Bogowie Wojny” weźmie udział ponad 200 aktorów. W ramach Festiwalu Historii bez Liku już 20 września na stadionie Arena Lublin będzie można zobaczyć widowisko z udziałem najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.

„Bogowie Wojny” to opowieść o korzeniach współczesnej Europy. Widzowie na własne oczy zobaczą, jak wykuwała się historia naszego świata. W czasie spektaklu zobaczymy spektakularne walki rodem z antyku i średniowiecza, które zostaną odtworzone przez najlepszych europejskich rekonstruktorów.

Za starożytną część spektaklu odpowiadają dwie grupy rekonstrukcyjne – Hellas et Roma oraz Legio XXI Rapax. Z kolei średniowieczną oprawę przygotują prawdziwi rycerze ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej oraz klubu LWY Lublin, który reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata Pełnokontaktowych Walk Rycerskich w federacjach HMBIA Battle of the Nations i IMCF.