Wystawa trójkolorowej ceramiki z dynastii Tang

Zapraszamy na wystawę „Trójbarwnie szkliwionej ceramiki czasów dynastii Tang, Luoyang – Chiny”, unikatowej w skali światowej niezwykłej porcelany produkowanej w VII-X w., która prezentowana będzie publiczności od 16 grudnia do 10 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie.

Ceramika z okresu dynastii Tang jest niemal nieobecna w polskich zbiorach muzealnych, co stanowi o unikalności lubelskiej ekspozycji. Niezwykłe zabytki z czasów dynastii Tang, odkryto na początku XX w. głównie w okolicach Luoyang, miasta Prowincji Henan. Zastosowana technika pozwoliła uzyskać pełen elegancji efekt artystyczny, a naturalistyczna wierność czyni z nich kronikę życia i obyczajów. W Lublinie zaprezentowanych zostanie 70 ceramicznych figur i naczyń pokrytych trójbarwnym szkliwem, określanym chińska nazwą sancai, czyli trzy kolory. Wśród eksponatów znalazły się także te, które przedstawią historię rozwoju Jedwabnego Szlaku.

Wystawa jest efektem współpracy Województwa Lubelskiego z partnerską Prowincją Henan (Chińska Republika Ludowa). Podczas styczniowej wizyty na Lubelszczyźnie przedstawiciele Departamentu ds. Dziedzictwa Kulturowego zarekomendowali ekspozycję wyrobów ceramicznych ze zbiorów Muzeum w Luoyang z racji swojej unikalności i wartości historycznej.

galeriaGALERIA