WORD przeszkoli młodych kierowców w ODTJ

Co zrobić, gdy wpadniesz w poślizg? Jak ruszyć pod górę na mokrej nawierzchni? Jak pokonać ostre zakręty? Tego nauczysz się w jednym z najnowocześniejszych w Polsce Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy, który działa w Lublinie. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przeszkoli w nim (za darmo) 750 młodych kierowców na godzinnym szkoleniu doskonalenia techniki jazdy. Akcja potrwa do listopada i jest to pierwsza taka inicjatywa w kraju.

– Zasada jest prosta – kto zda państwowy egzamin na prawo jazdy w naszym ośrodku, ten może zapisać na bezpłatny kurs doszkalający z techniki jazdy. – mówi Krzysztof Babisz, dyrektor WORD Lublin – Szkolenia dla młodych kierowców będą finansowane przez WORD ze środków przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – dodaje.

Każdy z nas może odpłatnie skorzystać ze szkoleń. Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy znajduje się przy ul. A. Grygowej. Do dyspozycji kierowców osobówek i ciężarówek są trzy płyty poślizgowe. Pierwsza z szarpakiem, czyli urządzeniem wprowadzającym samochód w poślizg, jest prostym odcinkiem drogi o szerokości 20 m i długości 100 m. Ale jazda po nim wcale nie należy do łatwych. Masz wrażenie, jakby pod kołami był lód.

Na drugiej poćwiczysz wychodzenie z poślizgu na zakręcie, ponieważ płyta ma kształt łuku. Natomiast trzecia to typowy podjazd. Wszystkie są nawadniane. Dodatkowo na dwóch działa system kurtyn wodnych, który sprawia, że mimo ładnej pogody za oknem, jedziesz w trudnych warunkach atmosferycznych.

Ośrodek dysponuje też placem manewrowym, sekcją zakrętów przypominającą krętą drogę oraz asfaltowym torem dla kartingowców. Powstał dzięki wsparciu Unii Europejskiej, a konkretnie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Sprawdź, czy jesteś naprawdę dobrym kierowcą i umów się na jazdę testową. Szczegóły znajdziesz na stronie www.odtj.lublin.pl.

galeriaGALERIA