Wojewódzkie Dożynki w Radawcu

Wojewódzkie Dożynki w Radawcu były dla rolników okazją, by podziękować za tegoroczne plony. Obok regionalnych potraw, zespołów ludowych, wystaw sprzętu rolniczego i koncertów, jak co roku zorganizowano także konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe.

Uroczystości rozpoczął barwny korowód wieńców dożynkowych, które były wizytówkami gmin z całego województwa! Podczas mszy świętej dziękowaliśmy za tegoroczne zbiory. Wspólnie podzieliliśmy się również chlebem, który symbolizuje dostatek i pomyślność. Jak co roku, nie zabrakło niezawodnych zespołów ludowych, które pieśnią i tańcem zadbały o swojski nastrój.

Tegorocznymi starostami Dożynek byli: Elżbieta Buła oraz Jerzy Serwinek. Pani Elżbieta wraz z mężem i bratem prowadzi gospodarstwo sadownicze w Kolonii Świdnik Mały w powiecie lubelskim. W 2017 została laureatką w konkursie Rolnik Lubelszczyzny w kategorii ogrodnictwo. Jerzy Serwinek to sołtys Pasieki-Kolonii, najmniejszej wsi w powiecie kraśnickim. Gospodaruje na 50 hektarach, a kolejne 30 dzierżawi.

Jednym z elementów każdego Święta Plonów jest wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Komisja wieńcowa, której przewodniczył wicemarszałek Grzegorz Kapusta, nie miała łatwego zadania. W kategorii „tradycyjny wieniec dożynkowy” pierwsze miejsce zdobył wieniec sołectwa Zagrody z gminy Żyrzyn. Drugie miejsce ex aequo zajęły wieńce z gmin Kamionka i Wojciechów, a na najniższym stopniu podium, również ex aequo znalazły się wieńce z Leopoldowa i Ułęża. W kategorii „wieniec współczesny”  pierwsze miejsce otrzymał wieniec z Krzewicy (gmina Międzyrzec Podlaski). Na podium znalazły się również wieńce z gmin Janowiec i Garbów ( ex aequo drugie miejsce), a wieniec z miejscowości Wypnicha (gmina Michów) znalazł się na miejscu trzecim. 

Wieczorem na scenie pojawiły się znane i lubiane gwiazdy polskiej sceny kabaretowej i muzycznej, które bawiły licznie zgromadzoną publiczność do późnych godzin wieczornych. Zwieńczeniem święta był pokaz sztucznych ogni.

galeriaGALERIA