W miniony piątek do Lublina zjechali najważniejsi przedstawiciele władzy  – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė  i Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. 

Na lubelskim lotnisku Prezydentów Polski i Litwy przywitali m.in. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Mariusz Banach. Następnie kolumna prezydencka przejechała pod Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, gdzie Prezydenci Polski i Litwy złożyli symboliczne wieńce. W dalszej części delegacja wizytowała w Muzeum Lubelskim i Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, a później wspólnie pomodlili się w Klasztorze oo. Dominikanów.
W Lublinie gościł również Prezydent Ukrainy, którego na płycie lotniska powitał  Wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. Następnie Prezydent Petro Poroszenko dołączył do kolumny prezydenckiej, która udała się do siedziby LITPOLKRBRIG w Lublinie.

Wszyscy wiemy jedno: jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem, jesteśmy silni wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy razem stajemy w jednym szeregu. Wtedy budzimy respekt i znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.

Wizyta międzynarodowych Gości rozpoczęła tegoroczne świętowanie 450-lecie podpisania Unii Lubelskiej. 
1 lipca 1569 r. w Lublinie została zawarta unia polsko-litewska, która do historii przeszła jako Unia Lubelska. Porozumienie zostało ratyfikowane przez króla Zygmunta Augusta 4 lipca 1569 r. 

W uznaniu historycznego znaczenia Unii Lubelskiej w nowożytnych dziejach Europy, polski Sejm oraz Senat podjęły uchwały ustanawiające rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej w 450-lecie jej zawarcia. 

galeriaGALERIA