Wielkanocne tradycje w skansenie

Lubelski Festiwal Wielkanocny zachęcił do wizyty w Muzeum Wsi Lubelskiej wszystkich, którzy chcieli zaopatrzyć się w świąteczne przysmaki i ozdoby nieodzowne na każdym polskim stole. Przed dwa dni, 8 i 9 kwietnia, stragany uginały się od wędlin, nabiału, pieczywa i słodkości.

Szczególnie poszukiwane były mazurki i baby, których rozmaitość smaków, a zwłaszcza niespotykanych zazwyczaj surowców i dodatków, z których były wypiekane, przyprawiała o zawrót głowy. Nie mniejszą popularności cieszyły się pisanki, palmy i fantazyjne stroiki. Kiermaszowi towarzyszyły pokazy dekorowania wielkanocnych łakoci, pisania pisanek, dmuchania szkła i degustacje.

Niedzielną odsłonę Festiwalu poprzedziła msza święta z poświęceniem palm w kościółku z Matczyna, a następnie barwy korowód z palmami przemaszerował na Rynek Miasteczka, gdzie na zwiedzających czekały przygotowane na ten dzień atrakcje.

Niech zwycięży prawda, a w centrum zainteresowania każdego z nas niech będzie drugi człowiek – powiedział marszałek Sławomir Sosnowski, składając życzenia świąteczne wszystkim, którzy pojawili się na Festiwalu Wielkanocnym. W rewanżu publiczność odśpiewała marszałkowi gromkie „Sto lat!” z okazji przypadających akurat tego dnia jego urodzin.

Najważniejszą atrakcją niedzielnego popołudnia było przygotowywanie potraw wielkanocnych. Wicemarszałek Grzegorz Kapusta przy wsparciu Katarzyny Brydy, wójt Krzczonowa ugotował barszcz biały, natomiast sekretarz Anna Augustyniak przyrządziła babę gryczaną. Do obu smakołyków ustawiły się kolejki.

Na finał Festiwalu ogłoszono wyniki konkursów. Za najsmaczniejszy wypiek jury uznało babkę drożdżową Krystyny Wnuczek z Koła Gospodyń Wiejskich z Wilkołaza Drugiego, tytuł najlepszej potrawy wielkanocnej uzyskał boszcz wielkanocny Bychawskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Bychawy, najładniejszy stroik przygotowało Stowarzyszenie „Rogowianki” z Rogowa, a pierwsze miejsce za palmę wielkanocną trafiło do gminy Krzczonów.

Tradycje związane z Wielkanocą to jedne z podwalin naszej, polskiej tożsamości, dlatego naszym obowiązkiem jest je pielęgnować – podkreślił wicemarszałek Grzegorz Kapusta, zamykając tegoroczną edycję Festiwalu Wielkanocnego.

galeriaGALERIA