W krainie lubelskich ryb

Rosół z karpia z zacierkami, jesiotr wędzony, tatarski sum pieczony z jarzębiną czy szczupak w śmietanie, to jedne z najsmaczniejszych dań serwowanych podczas festiwalu „W krainie lubelskich ryb”, który odbył się 5 sierpnia w Stężycy. Konkursowi kulinarnemu towarzyszyły zawody wędkarskie, wystawy sprzętu do łowienia, kiermasz ryb słodkowodnych i potraw, a także pokazy kulinarne oraz wspólne gotowanie i degustacja zupy rybnej. Słowem, wszystko, co kojarzy się z naszym rodzimym, lubelskim rybactwem. A to, jak wiadomo, stoi na bardzo wysokim poziomie.

Ciągle za mało mówi się o randze lubelskiej hodowli ryb, a trzeba pamiętać, że jako region jesteśmy niekwestionowanym liderem w produkcji karpia i trzecim w kraju producentem ryb w ogóle – przypomina wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta. – Nasz potencjał przejawia się też w powierzchni stawów hodowlanych. Dziewięć tysięcy hektarów lustra wody to drugi co do wielkości areał w Polsce, która, proszę zauważyć, użytkuje największe powierzchnie ziemnych stawów typu karpiowego w Unii Europejskiej. Tak więc ryba nie bez przyczyny pretenduje do miana autentycznej wizytówki naszego, bądź co bądź, śródlądowego województwa. Myślę, że nasz festiwal z powodzeniem wypełnia misję budowania marki regionu na lokalnym rybactwie – przekonuje wicemarszałek.

Co ważne, branża rybacka w naszym regionie inwestuje w produkcję poważne pieniądze. Tylko w latach 2007-2013 za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego do hodowców ryb trafiło prawie 28 milionów zł z dotacji unijnych, a z rozdania na lata 2014-2020 podpisano na razie 29 umów na łączną kwotę wsparcia ponad 5 mln zł.

Nic dziwnego, że na „Wyspie Wisła” w Stężycy roiło się od rybackich i rybnych propozycji. Na terenie ośrodka wypoczynkowego stanęły baseny pokazowe z rybami słodkowodnymi, a integralną częścią imprezy były zawody wędkarskie i turniej w grillowaniu ryb. Chętni mogli obejrzeć pokazy wyrobu łodzi czy wyplatania sieci.

Wychodząc ze słusznego założenia, że najłatwiej do serca trafia się przez żołądek, organizatorzy zapewnili uczestnikom całą masę kulinarnych atrakcji. Były to m.in. pokaz filetowania i grillowania ryb w wykonaniu Anny Kuśmierczak-Kuceł z Gospodarstwa Rybackiego „Bełżec”, smażenie kotletów rybnych na stoisku regionu lubelskiego, wędzenie ryb i degustacja oraz pokaz specjalny – gotowanie zupy rybnej przez mistrza kuchni Michała Molędy i wicemarszałka województwa Grzegorza Kapusty. Porcje aromatycznej potrawy rozeszły się wśród publiczności jak przysłowiowe świeże bułeczki. Swoje potrawy serwowali też zawodowi kucharze ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy. Po ich kotlety mielone z karpia oraz puree z marchewki, ziemniaków z sosem cytrynowym i kolendrą ustawiały się długie kolejki. Gwoździem kulinarnej części programu było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę przygotowaną z wykorzystaniem ryb słodkowodnych. W związku z tym, że jurorom przypadło do gustu wiele z proponowanych smakołyków, postanowili oni przyznać po dwie równoległe nagrody pierwsze, drugie i trzecie.

Najsmaczniejsze potrawy z ryb słodkowodnych:

I miejsce (ex aequo):

  • zupa rybna, Klub Aktywnych Kobiet w Stężycy
  • szczupak w śmietanie po wałowicku, Wałowianki Stowarzyszenie na rzecz wsi Wałowice

II miejsce (ex aequo):

  • szaszłyk z karpia z pieczonym ziemniakiem i sosem chrzanowo-czosnkowym, Stowarzyszenie Sokowirówka w Poniatowej
  • jesiotr wędzony, Tomasz Zwoliński

III miejsce (ex aequo):

  • rosół z karpia z zacierkami i pulpetami, Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni w Świdnie
  • zupa rybna z pulpecikami, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej w Opolu Lubelskim

Jury wyróżniło ponadto: pstrąga w przyprawie przygotowanego przez Jolantę Chlebek z Opola Lubelskiego oraz tatarskiego suma pieczonego z jarzębiną Marii Rodak z Woli Osińskiej. Swoją nagrodę przyznał też wicemarszałek Grzegorz Kapusta. Puchar za karpia grillowanego po bełżecku otrzymało od niego Gospodarstwo Rybackie Bełżec. Trofea i atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego razem z wicemarszałkiem wręczał laureatom dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL Sławomir Struski.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół „Fantazja” z gminy Gościeradów, a wieczorem – AMBITUS BAND, który wykonał koncert piosenek Seweryna Krajewskiego.

Inicjatorem święta ryb jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, któremu w organizacji festiwalu pomogły: Starostwo Powiatowe w Rykach, Urząd Gminy w Stężycy, Towarzystwo Przyjaciół Stężycy, a także Polski Związek Wędkarski Okręg Lublin, Gospodarstwo Rybackie „Bełżec” oraz lokalne grupy rybackie.

galeriaGALERIA