W krainie lubelskich produktów tradycyjnych

Zapraszamy do niezwykłej podróży po smakach naszego regionu. Okazją do tego będzie lektura wznowionego wydania katalogu „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”. Jego wersję elektroniczną można już pobrać z Internetu. Na kartach publikacji znajdą Państwo nie tylko opis naszych lokalnych staropolskich przysmaków, ale również przepisy pomocne w samodzielnym wykonaniu potraw.

Ta wyjątkowa, bogato ilustrowana książka przeniesie Państwa w świat smakołyków z babcinej kuchni. Dzięki niej przypomnicie sobie smak dań prostych, a jakże pożądanych przez podniebienia. Stąd tak dużo miejsca poświęciliśmy chrupiącym chlebom, wypiekanym na zakwasie wedle tradycyjnych receptur, złocistym olejom i miodom smakowym, pierogom nadziewanym najróżniejszymi farszami, przepysznym piernikom i nalewkom królującym ongiś na lubelskich stołach. Oprócz produktów i dań powszechnie znanych, czytelnik znajdzie tu także i te niespotykane, które niegdysiejszym kucharzom dyktowała wyobraźnia. Przekonajcie się, jak smakują pryszcze z jabłkami z mąki hretczanej, buchty pieczone z powidłami czy choćby… kiszone jabłka!

Zachęcam Państwa do sięgnięcia po tę wyjątkową publikację i odbycia podróży sentymentalnej, może do lat dzieciństwa, może do czasów znanych z opowieści dziadków czy literatury – mówi marszałek województwa Sławomir Sosnowski. – Warto przy okazji uświadomić sobie, że nas, mieszkańców Lubelskiego, ukształtowały stulecia współistnienia obok siebie różnych nacji, tradycji, religii i kultur. Temu właśnie nasza lokalna kuchnia zawdzięcza wyjątkowość i niepowtarzalny charakter.

Katalog można pobrać z zakładki „Produkty tradycyjne” lub z załącznika poniżej. Jeśli po jego  lekturze przypomnicie sobie o innych regionalnych smakołykach, dotąd nie opublikowanych na Liście Produktów Tradycyjnych, koniecznie zgłoście je do Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Czekamy na Państwa propozycje i życzymy miłej lektury!

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Publikacja opracowana przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014-2020.

DO POBRANIA:

galeriaGALERIA