Uczta z lubelskich przysmaków pod balonami w Nałęczowie!

Zapraszamy Państwa na coroczną ucztę organizowaną pod szyldem „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Wojewódzki finał konkursu połączony z degustacjami, pokazami i kiermaszem lubelskich produktów tradycyjnych odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 sierpnia w Nałęczowie. Niezwykłą oprawę dla uczty smaków będą stanowić rozgrywane w tym czasie – po raz pierwszy w  Nałęczowie – Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet. To prawdziwa gratka dla koneserów pięknych widoków i doskonałego jedzenia!

Gwoździem programu będzie rozstrzygnięcie konkursów na najlepsze tradycyjne produkty i potrawy wykonane na bazie lokalnych surowców. O palmę pierwszeństwa zmagać się będzie około osiemdziesięciu wytwórców, którzy przygotują 88 konkursowych produktów i 14 zestawów obiadowych. Część z nich powalczy o nominacje do ogólnopolskiej nagrody „Perła”. W kiermaszowej ofercie znajdą się ponadto pozakonkursowe frykasy.

Co znajdziemy na stoiskach w Nałęczowie? Same smakołyki, które spełniają wyśrubowane wymagania dotyczące jakości i pochodzenia – muszą wywodzić się z kultywowanych w regionie zwyczajów i być wytwarzane tradycyjnymi metodami w małej skali. Będzie więc cała gama pieczywa, tego na słono i na słodko, wędlin, serów, miodów, pasztetów, gryczaków, napojów, ciastek, pierogów i innych regionalnych specjałów. Nie zabraknie tych już promujących nasz region na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych (których mamy aż 204!), ale i tych, które dopiero pretendują do tej roli. W nałęczowskim menu znajdą się m.in.: pierogi z kominkami i kaszą gryczaną, frykas kodeński – pasztet wątróbkowy oraz rogaliki z nadzieniem śliwkowym i imbirem. Warto wśród stoisk poszukać także takich osobliwości, jak np. konfitura z włoskiego orzecha czy miód kremowany z musem malinowym. Łasuchów z pewnością skusi ekologiczna czekolada deserowa z maliną, a amatorów nalewek – tajemniczo brzmiąca „Krambambula”. Smakowitą ofertę zapowiedzieli też restauratorzy. W karcie dań znajdziemy np. popularny żur z twarogiem krasnostawskim serwowany przed żeberkami duszonymi z cebulką, ziemniakami i buraczkami, ale także zestaw tatarskich przysmaków – zupę „Łagman” i pierogi pieczone „Cybulniki”. Będzie też można zasmakować w barszczu czerwonym z… malinami i grochem, podawanym przed filetem z pstrąga z pęczakiem i warzywami oraz szyjkami rakowymi. Słowem, będzie w czym wybierać i co odkrywać.

Oprócz kiermaszu będzie na Państwa czekać także wiele innych atrakcji, w tym otwarta kuchnia dla dzieci i doskonała muzyka. Wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta przy wsparciu Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy ugotuje dla publiczności forszmak lubelski i upiecze marchwiaka z makiem. Będzie to wspaniała okazja do rozsmakowania się w pysznej kuchni naszego regionu, do czego gorąco zachęcamy.

Są Państwo gotowi na smakowitą przygodę? Przyjedźcie koniecznie do Nałęczowa w sobotę 11 sierpnia!

galeriaGALERIA