Święto Ziół

W najbliższą niedzielę (8 lipca) zapraszamy do Milanowa, gdzie na terenie boiska sportowego odbędzie się IV Wojewódzkie Święto Ziół. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla lubiących rywalizacje – konkursy, dla amatorów sztuki – wstępy artystyczne, dla smakoszy małych i dużych – ziołowe gotowanie z marszałkiem województwa. 

12 gmin z województwa lubelskiego – słynących z uprawy ziół – realizują projekt „Na zielarskim szlaku”, w ramach którego organizowane jest również Wojewódzkie Święto Ziół. Co roku gospodarzem jest inna gmina. W tym roku stolicą zielarstwa został sławny z uprawy lawendy Milanów. W programie m.in.: prezentacje gmin i producentów ziół, pokaz ludowego obrzędu „rumiankowe żniwa”, gotowanie z marszałkiem, atrakcje dla dzieci.

Nie bez powodu od czterech lat w naszym regionie organizowane są wydarzenia mające na celu promocję wiedzy o uprawie i leczniczych właściwościach ziół. Województwo lubelskie zajmuje 1 miejsce w Polsce pod względem powierzchni upraw ziół oraz w produkcji rumianku pospolitego, tymianku właściwego i kozłka lekarskiego.

–  Nasz region urósł do rangi krajowego zagłębia w produkcji ziół. Dla wielu producentów zielarstwo stało się nie tylko dodatkowym sposobem zarobkowania, ale przede wszystkim podstawowym profilem prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. I to działalności zyskownej, bowiem zapotrzebowanie na zioła na rynkach światowych wciąż wzrasta. Organizując kolejne już Wojewódzkie Święto Ziół chcemy docenić producentów tej dziedziny naszego regionalnego rolnictwa, a także zachęcić mieszkańców województwa lubelskiego do korzystania z bogactwa naszych pól. Zapraszam serdecznie do Milanowa, gdzie będzie można przekonać się, jakim potencjałem i różnorodnością może pochwalić się lubelskie zielarstwo – powiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.