Święto Ziół w Abramowie

To była druga odsłona Lubelskiego Święta Ziół, nad którym patronat objął marszałek województwa Sławomir Sosnowski. 21 sierpnia w Abramowie spotkali się zielarze i miłośnicy ziołowych produktów, by po raz wtóry świętować swoje dożynki. Impreza była bowiem kontynuacją tej rozpoczętej 31 lipca w Sosnówce. Abramów to druga co do wielkości gmina produkująca zioła w naszym regionie – zwłaszcza kozłek lekarski, lubczyk oraz arcydzięgiel. Na święcie prezentowało się też pozostałych jedenaście gmin – ziołowych potentatów współtworzących projekt „Na Zielarskim Szlaku”.

Przypomnijmy, że Lubelskie ma się czym chwalić. Nasi producenci uprawiają zioła na powierzchni ponad 6,6 tys. ha, co według Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO daje nam 1 miejsce w Polsce. W sezonie zbiera się tu ok. 7,5 tys. ton ziół i z roku na rok ta wielkość rośnie. Potwierdzają to najnowsze dane Urzędu Statystycznego w Lublinie (→ tutaj). Widać stąd, że województwo lubelskie wiedzie prym w kraju pod względem ziół i przypraw. Ich uprawa jest stosunkowo dobrze opłacalnym kierunkiem produkcji rolnej, konkurencyjnym m.in. w stosunku do uprawy zbóż, buraków czy tytoniu. Nie dziwi więc fakt, że gminy-producenci chcą na niej zarabiać. Na ten profil produkcji decyduje się wielu rolników. W Lubelskiem dominują uprawy tymianku, rumianku, kozłka lekarskiego i melisy lekarskiej. Każda gmina słynie z innej uprawy. Specjalnością Fajsławic jest tymianek, wpisany już na Listę Produktów Tradycyjnych, Podedwórze ma rumianek, Wisznice miętę, Rossosz mniszek lekarski, Jabłoń dziurawiec, a Abramów kozłek lekarski.

Wspólnymi siłami dwanaście gmin od dwóch lat promuje zioła jako zdrowy zamiennik farmaceutyków, a jednocześnie pokazuje, do czego jeszcze rośliny się nadają. A mogą być nie tylko surowcem do handlu, ale też podstawą atrakcyjnej oferty agroturystycznej. Gospodarstwa zielarskie mogą na przykład zaproponować gościom uczestnictwo w poszczególnych etapach produkcji i pozyskiwania ziół, a także zaoferować im ziołowe specjały kulinarne. Przykłady tych ostatnich można było podziwiać w ramach konkursu kulinarnego, który był częścią Lubelskiego Święta Ziół. Zwycięskie dania wyłoniono w kategoriach: potrawa mięsna, potrawa bezmięsna, deser i trunek.

Oprócz doznań natury kulinarnej, na gości w Abramowie czekała cała masa innych atrakcji, w tym korowód, ziołowa prezentacja gmin, koncerty, konkursy wiedzy zielarskiej, pogadanka o ziołach „Tradycja i współczesność” wygłoszona przez zielarkę spod Łysej Góry, a także dożynkowe akcenty: rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i bukiet zielarski. Zwycięzcom gratulował i sukcesów życzył wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta.

Na kolejne Lubelskie Święto Ziół zapraszamy za rok o tej samej porze. Która gmina tym razem będzie gospodarzem festynu? Okaże się już wkrótce.

galeriaGALERIA