Święto smakoszy już w ten weekend w Bychawie!

Odliczanie do wielkiego kulinarnego święta trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego, czas zacząć. Druga edycja festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” wystartuje już w najbliższy weekend, 27-28 maja w Bychawie. Spodziewamy się około sześćdziesięciu wystawców i piętnastu tysięcy gości. Bądź jednym z nich!

Wspólne przedsięwzięcie trzech marszałków odbędzie się tradycyjnie razem z mającym już wieloletnią tradycję bychawskim festiwalem „W Krainie Pierogów”. Estrada i miasteczko regionalnych produktów tradycyjnych i ekologicznych (również wyrobów rękodzielniczych) zostaną zlokalizowane na stadionie miejskim. Zapewniamy, że wszystkie produkty będą sprzedawane i prezentowane przez lokalnych producentów, a nie tak zwanych handlarzy. Będą to tylko wyroby wytwarzane na terenie partnerskich województw.

Oprócz kiermaszowego szaleństwa, w programie znajdą się: prezentacje trzech regionów, pokazy kulinarne, występy zespołów muzycznych, a także warsztaty i konkursy z nagrodami. Wytwórcy staną w szranki konkursów na: najciekawsze Stoisko Wschodnich Ziem Polski, najlepszy Smak Wschodnich Ziem Polski i najlepsze pierogi Krainy Pierogów. Z kolei publiczność zaprosimy do Mistrzostw Świata w Zjadaniu Pierogów oraz do plebiscytu na najładniejsze logo festiwalu. Pierwsze 300 osób biorących udział w głosowaniu otrzyma drobny upominek!

Atrakcjami tegorocznej odsłony festiwalu będą dodatkowo: rajd rowerowy po gminie Bychawa z gościem honorowym Januszem Pożakiem, polskim kolarzem szosowym, mistrzem i reprezentantem Polski, a także pokaz kulinarny Giena Mientkiewicza i wspólne gotowanie z Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Burmistrzem Bychawy. Szczegóły na plakacie.

W obydwa festiwalowe dni wstęp dla publiczności planowany jest od godziny 14.00. Na teren bychawskiego stadionu w sobotę wchodzimy bezpłatnie, a w niedzielę za opłatą 10 zł.

–   Poprzez ten festiwal  chcemy pokazać, jak wielkie i różnorodne jest dziedzictwo kulinarne ziem wschodnich i jak można je wykorzystać we współczesnej kuchni – mówi marszałek województwa Sławomir Sosnowski. – W Bychawie znajdą Państwo przekrój tradycyjnych smaków, które, mam nadzieję, coraz częściej będą gościć na Państwa stołach. Przy okazji zachęcam do kupowania żywności bezpośrednio od lokalnych producentów. Na takich transakcjach zyskuje zarówno konsument, jak i producent. Pamiętajmy, że kupując lubelską żywność, wspieramy gospodarkę naszego regionu. Serdecznie zachęcam do takiej formy zakupów i zapraszam do kulinarnej Bychawy!

galeriaGALERIA