Stypendia sportowe rozdane

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się dziś wręczenie stypendiów sportowych. W tym roku wsparcie trafi do 266 stypendystów z 51 klubów w regionie. W budżecie województwa na ten cel przeznaczono blisko 800 tysięcy złotych.

Celem realizowanego przez samorząd województwa programu stypendialnego dla sportowców z Lubelszczyzny jest udzielenie wsparcia finansowego szczególnie młodym i perspektywicznym sportowcom uprawiającym sporty oraz konkurencje olimpijskie i paraolimpijskie w początkowych latach ich sportowej kariery.

Są to najlepsi sportowcy, którzy swoimi wynikami na arenie krajowej i międzynarodowej rozsławiali Lubelszczyznę. Sport to bezcenna inwestycja i fakt, że mamy 266 medalistów z różnych imprez sportowych, od Mistrzostw Polski, po Mistrzostwa Świata, Europy jest imponującym wynikiem jak na dwumilionowy region – podkreślił Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Głównym kryterium warunkującym przyznanie stypendium jest osiągnięty wynik sportowy, tj. zdobyte miejsca medalowe w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat, a także uprawianie sportu olimpijskiego/ paraolimpijskiego.

W odpowiedzi na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nabór wpłynęło 287 wniosków. Decyzją Marszałka Województwa Lubelskiego stypendium sportowe na okres 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia br.) trafi do 266 osób. Wartość wsparcia to prawie 800 tysięcy złotych.

Kim są i jakie dyscypliny reprezentują stypendyści?

Stypendia otrzymało 102 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 21 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 60 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 83 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 20 sportów olimpijskich i paraolimpijskich: badminton, bobsleje, boccia, boks, goalball, golf, kolarstwo, lekka atletyka, łucznictwo, narciarstwo biegowe, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby 7, siatkówka, taekwondo olimpijskie, tenis, wspinaczka sportowa – trójbój olimpijski oraz zapasy. Spośród wszystkich stypendystów 46 osób reprezentuje następujące kluby:

  • Lubelski Klub Sportowy Głuchych „Spartan”,
  • Kolarski Klub Tandemowy „Hetman-Lublin”,
  • Aktywny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu,
  • Uczniowski Klub Sportowy „Okej” Lublin,
  • Uczniowski Klub Sportowy „Promień” z Radzynia Podlaskiego,
  • Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” Lublin.

Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano stypendium sportowe uzyskali zawodnicy:

  • Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – 47,
  • Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” – 37,
  • Klubu Sportowego „Agros” Zamość – 23.

Największą ilość medali, wśród stypendystów, zdobyli zawodnicy reprezentujący pływanie – 53, zapasy – 44 i lekką atletykę – 38.

galeriaGALERIA