Stawiamy na żywność wysokiej jakości

Zachęta do produkcji tradycyjnej żywności, promocja publikacji o lubelskim dziedzictwie kulinarnym i degustacja regionalnych specjałów, to w skrócie program konferencji, jaka z inicjatywy marszałka województwa odbyła się 10 stycznia w Lublinie. Funkcję gospodarza sprawował Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego odpowiedzialny w urzędzie za sprawy rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

– Zależy mi, aby klient kupując żywność kierował się następującymi aspektami. Po pierwsze, kto jest producentem danego towaru, czy jest to lokalny wytwórca, czy firma działa na terenie województwa lubelskiego, czy jest to firma polska. Następnie, aby sprawdził składniki użyte do produkcji towaru, a na końcu cenę. Wierzę, że dwa pierwsze elementy przekonają go do wyboru towaru nieco droższego. Nawiasem mówiąc, produkty wysokiej jakości sprzedawane bezpośrednio przez producentów z pominięciem pośredników nie są znacząco droższe od ich „marketowych” odpowiedników – podkreślił wicemarszałek, otwierając konferencję. – Zadaniem Urzędu Marszałkowskiego jest profesjonalna promocja lubelskich produktów, które swoim smakiem, wysoką jakością i walorami zdrowotnymi zaczynają podbijać serca i podniebienia konsumentów.

Impulsem do organizacji spotkania były nie tylko aspekty promocyjne, ale także najnowsze nowelizacje prawa, które w znacznym stopniu ułatwiają wytwórcom (przedsiębiorcom, rolnikom i kołom gospodyń wiejskich) produkcję żywności tradycyjnej, regionalnej i lokalnej na terenach wiejskich. W programie znalazło się także sporo miejsca na upowszechnienie działalności przetwórczej wśród właścicieli małych gospodarstw rolnych. Uczestnicy otrzymali też konkretne wskazówki, w jakie modele produkcji i handlu warto obecnie inwestować.

O tym, dlaczego w tej branży warto współpracować przekonywał producentów Tomasz Solis, prezes lubelskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Szeroki wachlarz możliwości wykorzystania wyrobów regionalnych i tradycyjnych przy tworzeniu menu restauracji i w żywieniu zbiorowym przedstawił Jacek Jakubczak ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy. Chwilę później przyszedł czas na omówienie nowych rozwiązań dla kół gospodyń wiejskich, czego dokonali: Krzysztof Gałaszkiewicz i Joanna Pawęska z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z kolei dr inż. Agnieszka Jarosińska z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie podpowiedziała, dlaczego warto i jak można znakować artykuły rolno-spożywcze informacją „Produkt polski”, a Marek Wojciechowski z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zachęcał do programu „Polska Smakuje’’, wskazując go jako przykład budowania silnej, rozpoznawalnej marki polskich produktów żywnościowych wysokiej jakości.  Podczas konferencji nie mogło zabraknąć informacji na temat źródeł finansowania działalności produkcyjno-handlowej – możliwości pozyskania środków w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zobrazował uczestnikom Mateusz Winiarski, zastępca dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, a swoimi sukcesami w promocji żywności wysokiej jakości pochwaliła się reprezentantka Lokalnej Grupy Działania Owocowy Szlak, Agata Domżał, która zdradziła też plany utworzenia w niedalekiej przyszłości mapy szlaków kulinarnych.

Tematyka konferencji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem producentów, którzy wypełnili salę główną Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Dwustu uczestników z uwagą wsłuchiwało się w kolejne prelekcje, by następnie – w foyer  LCK – przedyskutować nurtujące ich problemy ze specjalistami i ze sobą nawzajem. Degustacja tradycyjnych specjałów okazała się doskonałym sposobem na integrację środowiska producentów żywności!

Finałowym punktem programu była prezentacja najnowszego wznowienia katalogu „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”, o którym pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, że w publikacji znajdują się nie tylko opisy naszych lokalnych specjałów, ale i receptury, jak je samodzielnie wykonać. Absolutną nowością wydania jest rozdział „Lubelscy kucharze polecają”. Wersję elektroniczną publikacji można też pobrać z Internetu.

Organizatorami konferencji „Żywność wysokiej jakości – produkty tradycyjne i regionalne.  Nowe możliwości i rozwiązania” byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (Departament Rolnictwa i Środowiska), lubelski oddział Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Stowarzyszenie Lubelskich Kucharzy.

galeriaGALERIA